04.01.2022
Знайомий незнайомець: Єгипет, якого ви ще не бачили
Що спадає на думку, коли чуємо про відпочинок у Єгипті в січні? Море, пляжі, all inclusive, східні солодощі, сувеніри й дешева смачна полуниця? Дайвінг, білосніжні яхти зі зграями кольорових рибок за бортом? Веселе сафарі в пустелі з традиційною бедуїнською вечерею і танцями?

Усе це, як салат олів’є на новорічному столі: смачно, традиційно і дуже-дуже передбачувано… A що, як хочеться чогось зовсім нового, незвичайного, щоб дух перехоплювало від вражень і почуттів? Але з тією купою обмежень, що супроводжують подорожі на чей час, хіба це можливо? Так, і у нас є чудова новина, яку, наче добрий східний Санта, принесло у мішку подарунків Міністерство туризму Єгипту!

Круїз рікою легенд
Як щодо круїзу? Якби після декількох днів звичного релаксу на пляжах Хургади вам запропонували б вирушити у подорож Нілом на зустріч із тим самим загадковим і досі не до кінця вивченим стародавнім Єгиптом? Побачити на власні очі місця, де, за словами вчених, зародилася основа людської цивілізації задовго до величі Греції й Риму? Деякі історики навіть вважають, що знаменитий військовий похід Бонапарта до Єгипту був пов’язаний зовсім не з політичними причинами, а з бажанням знайти таємні знання у покинутих храмах та засипаних піском пірамідах.
Комфортабельний корабель, затишні каюти, де кожного дня для вас будуть приготовлені невеличкі приємні сюрпризи у вигляді вази з фруктами або солодощів до чаю... Несподівано зелені береги Нілу, дуже яскраві, смарагдового відтінку, і різноманітні кольори нубійських будиночків за вікном... Гід розповідав, що нубійці обожнюють яскраві фарби, тому в них такі будинки, човни і традиційні в'язані шапки. До речі, для тих, хто вже переситився ефірними маслами, фігурками верблюдів та свитками папірусу, ці шапки можуть стати у пригоді як оригінальний сувенір.

А на березі чекатимуть пригоди і враження. Запах свіжоспеченого хліба в Асуані, дуже смачного. Переправа моторним човном до мальовничого острова Філи, з однойменним храмом. На цих берегах, за повір’ям, був похований Осіріс. У давнину острів називали неприступним, адже тут мали право жити тільки жерці, а сьогодні, завдяки новій круїзній програмі, кожен бажаючий має можливість побачити витвір стародавнього мистецтва храмової архітектури.
Вражаючий храм Едфу - другий за розмірами після Карнакського храму. Його будівництво тривало майже 200 років. На жаль, він відомий набагато менше, втім, тут збереглися чудові малюнки, що розповідають про історію кохання бога Неба та Світла Хора і богині Хатхор, а також про перемогу Хора над Сетом. У давні часи на честь святкування тріумфу Хора існувало свято, неодмінною частиною якого було поїдання торта у вигляді бегемота, оскільки ця тварина уособлює в староєгипетських віруваннях постать Сета. Подолання бога пустелі, плутанини та зла богом світла, власне, символізує перемогу добра над злом. Можливо, саме тому в храмі відчуваюється містична атмосфера, особливий зв'язок людського серця з небом.
Подих вічності
Цей подих безсмертя та поєднання часів відчувається з перших кроків туру, який розпочнеться ще в Каїрі. Для мене знайомство зі спадком Стародавнього Єгипту відбулося під знаком слів нашого гіда «Стародавні єгиптяни не вірили в смерть - вони вірили у вічність».
Піраміди, які ви побачите в Гізі, будувалися як гробниці, але поряд із ними не виникає жодних похмурих або скорботних думок про тлінність буття. Навпаки, ці споруди викликають почуття причетності до чогось споконвічного, величного і світлого.
У Національному музеї Єгипетської цивілізації можна побачити не тільки мумії стародавніх царів та їхніх дружин, що були переміщені з Каїрського музею під час грандіозної культурної події, відомої як «Золотий парад фараонів». Там також зберігається вражаюча колекція дорогоцінностей, зокрема вишукані прикраси принцеси Неферуптах. Там можна дізнатися, які настільні ігри розважали мешканців Стародавнього Єгипту, які музичні інструменти були особливо популярні і чому богиня неба, любові, радості і краси Хатхор зображена у вигляді коров
Під час круїзу ви дізнаєтеся декілька цікавих незвичайних фактів, відомих не всім. Наприклад, що муміфікували не тільки людей, але й тварин, які вважалися священними. У Національному музеї Єгипетської цивілізації є мумія барана, який жив при храмі, як втілення бога Хнума, а після смерті був муміфікований. У храмі Ком Омбо, який буде однією з зупинок у круїзі, зберігаються численні мумії крокодилів, як великих, так і зовсім крихітних, і навіть їхні муміфіковані яйця. За життя цих тварин шанували, як втілення бога Себека, їх годували найкращим м'ясом і навіть пропонували вино. Втім, муміфікувати можливо було не тільки священних тварин, до яких також належали кішка, бик, сокіл, скарабей та ібіс, а й просто домашніх улюбленців. Останніх ховали у гробницях їхніх господарів.
Інший цікавий експонат у Ком Омбо - ніломір. Він використовувався не лише для прогнозів врожаю, але й для визначення рівня податків. Якщо Ніл розливався дуже слабко або, навпаки, дуже сильно, це впливало на врожай і, відповідно, на прибуток населення, а фараони, як бачимо, намагалися бути справедливими і не брати зайвого.
Луксор зустріне величними колонами Карнакського храму, колосами Долини Царів і справді грандіозною спорудою заупокійного храму цариці Хатшепсут, єдиної у своєму роді жінки-фараона. У давнину його називали Джесер Джесеру - найсвященніший зі священних. Це доволі сумна історія, оскільки, будучи сильною і талановитою правителькою, яка могла дати фору багатьом чоловікам свого часу, Хатшепсут вимушена була постійно відстоювати своє право на престол тільки тому, що була жінкою.
Їй навіть доводилося носити фальшиву бороду і вдягатися, як чоловік. Хатшепсут любила мистецтво і більше цікавилася будівництвом і відновленням храмів, ніж війною, але за потреби сама очолювала воєнний похід. За її правління Єгипет процвітав. Але після смерті з картуша на стіні храму було стерте ім'я цариці і вписане ім'я наступного фараона, її небожа. Легенда каже, що скеля у вигляді сердитого і засмученого обличчя з'явилася над її гробницею саме після цього.
Карнакський храм вразить монументальністю і кількістю міфів та цікавих історій. Одна з них пов’язана зі священним озером. Воно утворилося з ґрунтових вод, але яким чином стояча вода залишається чистою, не брудниться і не цвіте, є й досі нерозгаданою таємницею. Озеро дуже красиве, особливо, коли над ним пролітають білі чаплі. Воно випромінює спокій. Колись поруч із ним знаходилося приміщення, де жили гуси - священні птахи Амона, а вода з озера використовувалася жерцями для омивання статуй богів. Там також знаходиться статуя скарабея. За легендою, якщо обійти її сім разів, здійсниться заповітне бажання.
А якщо вашим бажанням було зустріти цей рік особливо, все, що потрібно зробити, - скористатися чудовим шансом поєднати пляжний відпочинок, знайомство з культурною спадщиною Стародавнього Єгипту і навіть круїз однією з найдовших рік у світі. Ніл є великою культурною пам’яткою, з якою пов’язана безліч історичних подій, вірувань, міфів. Особливо приємний той факт, що все це доступне навіть за відсутності сертифіката вакцинації, потрібен лише негативний тест на Covid-19.
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Наталія САЇДІ
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
25.12.2021
Вроцлавські канікули
Аби найкраще відчути омріяний дух новорічних свят, зануритися в зимову казку, знову відчути себе маленькою дитиною у передчутті
Маршрут
16.12.2021
Фракійський винний шлях
Коли пляжі Анталійського та Егейського узбережжя освоєні, таємниці Каппадокії та Месопотамії розкрито, найцікавіші трекінгові та
Маршрут
05.10.2021
Польща: магія на вікенд
Мандрівка у форматі сіті-брейк -- чудова можливість пізнати характер і настрій польських
Маршрут
20.09.2021
Швейцарія у новому прочитанні
Цього літа Швейцарія, як і більшість країн Європи, відкрила кордони для українців. UTG одразу ж скористалися цією можливістю та