25.12.2021
Вроцлавські канікули
Аби найкраще відчути омріяний дух новорічних свят, зануритися в зимову казку, знову відчути себе маленькою дитиною у передчутті дивовижних пригод, варто всією родиною вирушити до ошатного затишного Вроцлава.
Різдвяний настрій та не тільки
Незважаючи на те, що у багатьох країнах Європи через високу захворюваність на Covid-19 різдвяні ярмарки було скасовано, Вроцлав залишився невеличким острівцем справжнього свята. З 19 листопада у самому серці міста мерехтить кольоровими вогнями та лунає святковими співами Jarmark Bożonarodzeniowy, що вже кілька років поспіль очолює рейтинги європейських різдвяних ярмарків. У «допандемійні» часи Вроцлав щомісяця відвідували близько 1 млн. туристів. Тут знов панує чудова атмосфера: на вулицях міста «святкують життя» туристи з Німеччини, Франції, Чехії, Великої Британії, України та навіть з Японії та Китаю.
Для німців Вроцлав особливо цікавий відбитком рідної культури, що лишився тут із часів, коли місто Бреслау належало Німеччині (до закінчення Другої світової). Тож не дивно, що місто вражає унікальною історичною спадщиною, дружнім та комфортним співіснуванням стилю життя Західної й Східної Європи та різноманітністю європейських традицій святкування Різдва, що беруть початок аж із XVI сторіччя.
Цього року різдвяний ярмарок на площі Ринок прикрашають розкішна ялинка, парк розваг для діточок та 200 яскравих будиночків, де усміхнені продавці пропонують різдвяні іграшки, сувеніри, ремісничі товари, традиційні солодощі та ще багато чого смачного й цікавого. До того ж на ярмарку часто відбуваються магічні події: зустріч із святим Миколаєм, парад ельфів, хоровод колядників тощо. Це яскраве свято триватиме щодня з 10:00 до 21:00 - до самого Нового року.
Радимо зупинитися в пішій доступності від ярмарку - в сучасному готелі Q Hotel Plus Wrocław із затишними, стильними номерами та смачною кухнею.
Що скуштувати на ярмарку?
Національний копчений сир «осципек» зі схилів Татр, литовські картопляні ковбаски «відарай» та угорську святкову випічку «кюртошкалач» із різноманітними начинками. І звичайно, польський варіант глінтвейну «ганець» (на білому чи червоному вині, з ромом або без, вишневий, сливовий, малиновий), та ще й з подарунком! Святковий керамічний чобіток-кухоль можна забрати собі. Щороку він нового кольору, наразі - небесно-блакитний.

У пошуках кроснолюдків
Святково-магічний настрій Вроцлава не обмежується різдвяним ярмарком. Протягом всього року гостей міста вітають його маленькі містичні мешканці - бронзові гноми-краснолюдки. Історія цих милих істот є дуже цінною для поляків. Гноми стали символом підпільного руху у 80-х роках. У 1987 році у місті відбулася символічна «Демонстрація гномів», ініційована Вальдемаром Фрідріхом, що об’єднала мешканців Вроцлава до протесту проти абсурдної комуністичної дійсності. Тоді ж на стінах вроцлавських будинків з'явилися яскраві графіті гномів у помаранчевих ковпаках. А згодом краснолюдки стали символом сучасного міста. Першого бронзового гнома було встановлено в 2001 році. А на кінець 2021 року їх виявилося вже аж 600! Шукати маленьких бешкетників за спеціальними туристичними маршрутами «Стежками гномів» - захоплююча розвага і для дорослих, і для дітей. До речі, першого та головного з гномів - «Татка-краснолюдка» - можна зустріти саме біля входу на ярмарок по вул. Свидницькій.
Детальніше про події 80-х років, введення воєнного стану, постулати солідарності, роботу підпільних організацій, а також історію Вроцлава, починаючи з 1939 року й до наших днів, цікаво буде дізнатися в музеї історії Zajezdnia.

Львівський спадок у Вроцлаві
Продовжуючи історичну тему, згадаємо й про львівський слід у Вроцлаві. До 1945 року Львів був частиною Польщі, а після Другої світової війни місто відійшло Радянському Союзу, так само, як Вільнюс, Тернопіль та Івано-Франківськ. Натомість до складу країни приєдналися німецькі землі, включно з Вроцлавом. Існує міф, що більшість повоєнних мешканців Вроцлава були поляками зі Львова, що воліли повернутися на батьківщину та приїхали за 600 км, аби відбудовувати Вроцлав, зруйнований на 70%. Мешканці Львова зуміли залишити незабутній слід в історії міста, бо то були представники абсолютно різних шарів вроцлавської спільноти - від професорів університету, що задавали тон життю міста, до водіїв трамваїв. Підприємці з ентузіазмом підкреслювали своє походження, використовуючи прикметник «львівський» у назвах своїх компаній.
Сьогодні у Вроцлаві є вулиця Lwowska та Karczma Lwowska, а на Ринковій площі ще недавно існував кінотеатр Lwów. У міському музеї Вроцлава зберігаються численні артефакти та витвори мистецтва, пов'язані зі Львовом.
У 1946 році повернулася до Польщі зі Львова колекція Національної бібліотеки ім.Оссолінських, або Оссолінеум, що була заснована графом Оссолінським у 1817 році у будівлі колишнього монастиря сестер ордена кармеліток, а потім подарована громаді міста. На її місці у Львові було засновано Національну бібліотеку ім.Василя Стефаника.
Того ж року до Вроцлава прибула монументальна картина, що зображує битву при Рацлавицях, написана групою митців під керівництвом Яна Стика на замовлення міської ради Львова. Вперше панорама була представлена у 1894 році на виставці у Львові, а потім її встановили у спеціальній ротонді в Стрийському парку. Наприкінці війни, побоюючись знищення, картину сховали у львівському монастирі бернардинів. Після повернення до Вроцлава її не показували публіці 34 роки, доки, у червні 1980-го, не вивезли до Варшави. Завдяки зусиллям мешканців Вроцлава панорама повернулася до міста. Відкриття Панорами Рацлавицької битви у червні 1985 року було великою подією, лише за два роки її побачив мільйонний відвідувач.
А найвідомішим перевезеним зі Львова до Вроцлава твором мистецтва є бронзовий граф Фредро біля ратуші. Його історія розпочалася у 1892 році, коли влада Львова оголосила конкурс на створення пам'ятника знаному польському комедійному письменнику (дідові Андрія Шептицького). Це завдання журі доручило Леонарду Марконі, скульптору та архітектору, професору Львівської політехніки.

Свято цілий рік
Відвідати Вроцлав родиною - це завжди чудова ідея. Діти будуть у захваті від ошатних будиночків та скульптур міста. Але є тут і дещо особливе.
Однією з найбільш захоплюючих екскурсій стануть відвідини Африкаріуму - зоопарку Вроцлава, що має золоту позначку на карті Google!
Цей грандіозний проект створювався протягом 30 місяців трьома змінами архітекторів із Польщі, Австрії, Німеччини, Іспанії, США, Японії та Китаю.
Великий кораловий риф транспортувався та збирався вручну талановитими біологами, а 14 млн. літрів води заливали до акваріуму протягом 3 місяців.
У зоопарку можна помилуватися яскравим та багатим підводним світом (60 видів риб, акули, скати, манти та ін.) Червоного моря, Східної Африки, річок Ніл та Конго, прісноводних озер Танганьїка та Малаві тощо. Тут можна зблизька роздивитися африканських тварин - від маленьких гризунів до великих черепах та бегемотів.
Дуже радимо побачити Вроцлав у мініатюрі Kolejkowo. Величезна іграшкова залізниця, що відтворює реальні пейзажі Вроцлава та Нижньої Силезії, виглядає насправді приголомшливо. Дітям дуже подобається це місце, хоча, мабуть, більш за все вони воліли б пограти з цими потягами та автомобілями, будиночками та статуетками (3500 фігурок). Для найдопитливіших тут є брошурки з підказками, скільки та яких фігурок можна знайти, де сховалися рок-музиканти чи футбольні вболівальники, динозаври або гноми та супергерої, коти, голуби чи собаки. День у цьому казковому світі поступово змінюється на ніч, запалюються ліхтарі, світяться вікна, на вулицях маленького міста вирує життя, а звуковий супровід забезпечують потяги. Цього року в Kolejkowo з’явилося ще одне маленьке диво - пряничне містечко, яке немов зійшло зі сторінок улюблених казок. Помилуватися ним можна буде протягом грудня та січня.
Ще одним подарунком для мешканців та відвідувачів міста стануть вечірні ілюмінації ботанічного саду, що триватимуть аж до лютого. Кожного вечора вроцлавський ботсад починає грати різнокольоровими вогнями, а на стінах сусідніх будинків з’являється феєричне лазерне шоу.
Актуальною, корисною та приємною розвагою стане візит до Odra Centrum, що займається питаннями екології та охорони навколишнього середовища. На діточок тут чекають:
● школа на воді - де можна дізнатися про річку, її історію, гідротехніку, гідрологію, екологію;
● Mala Szkutnia - місце, де кожен зможе побудувати свій перший човен, проникнути у секрети суднобудування та закохатися в історію судноплавства;
● Academia Wezlow - унікальні майстер-класи із зав'язування морських вузлів;
● Odra Cafe - місце з найсмачнішими десертами, сімейним затишком, чудовою панорамою на міст та річку.
Від Odra Centrum приємно прогулятися вздовж річки до Тумського острова і далі - цією тихою, спокійною та затишною історичною частиною Вроцлава, милуватися навколишньою красою та вбирати в себе святкову атмосферу міста.
Завершити вечір можна у вишуканих ресторанах - Przystan з гарним видом на монументальну будівлю університету або Metropol з його колонним залом і класичним інтер'єром.
Наостанок залишимо маленький лайфхак для поціновувачів пива: радимо відвідати дегустацію в пивоварні Stu Mostów, де розливають насправді рідкісне «дике» пиво.

Редакція щиро вдячна за занурення в святкову атмосферу Вроцлава та допомогу у підготовці матеріалу Польській туристичній організації та Convention Bureaг Wrocław
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Світлана КАПІТОНОВА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
04.01.2022
Знайомий незнайомець: Єгипет, якого ви ще не бачили
Що спадає на думку, коли чуємо про відпочинок у Єгипті в січні? Море, пляжі, all inclusive, східні солодощі, сувеніри й дешева
Маршрут
16.12.2021
Фракійський винний шлях
Коли пляжі Анталійського та Егейського узбережжя освоєні, таємниці Каппадокії та Месопотамії розкрито, найцікавіші трекінгові та
Маршрут
05.10.2021
Польща: магія на вікенд
Мандрівка у форматі сіті-брейк -- чудова можливість пізнати характер і настрій польських
Маршрут
20.09.2021
Швейцарія у новому прочитанні
Цього літа Швейцарія, як і більшість країн Європи, відкрила кордони для українців. UTG одразу ж скористалися цією можливістю та