18.12.2019
Важливі другорядні аеропорти
Мережа маршрутів лоукост-перевізників, що оперують в Україні, стрімко розвивається. Разом із нею на мапі наших повітряних подорожей з’являються невідомі назви аеропортів, що розташовані поблизу добре знайомих міст.
Відомо, що лоукости не «заробляють у повітрі». Їх головна доходна частина та можливість для оптимізації витрат - наземне обслуговування, тобто спеціальні умови від аеропортів, низькі тарифи від хендлерів, а іноді навіть дотації з міських бюджетів, бо невеликі міста прагнуть додаткових пасажирів та зростання власної туристичної привабливості. Природно, що великі аеропорти-хаби Європи не вельми охоче співпрацюють із бюджетними перевізниками, адже завдяки високому попиту з боку «класичних» авіакомпаній можуть підтримувати значний рівень тарифів на обслуговування. Іноді, аби заохотити лоукост-авіакомпанії до співпраці, великі аеропорти виділяють під ці рейси окремі невеликі термінали. Але здебільшого бюджетні перевізники шукають невеликі аеропорти біля популярних міст, аби, отримавши максимально низькі ціни на аеропортовий сервіс, мати змогу пропонувати дешеві авіаквитки.
Щоб не витратити на поїздку з аеропорту більше коштів, ніж на авіаквиток, варто дізнатись деякі деталі щодо розташування та транспортних можливостей «аеропортів-сусідів».

ПАРИЖ - АЕРОПОРТ БОВЕ (BVA)

На відміну від аеропортів Руасі ім.Шарля де Голя (25 км від центру Парижа) та Орлі (15 км), аеропорт Бове-Тілль знаходиться приблизно на відстані 70-80 км від центру столиці Франції. Проте авіакомпанії, що виконують сюди рейси, найчастіше вказують назву Париж-Бове. На сьогодні аеропорт посідає 10-ту сходинку серед усіх французьких повітряних гаваней за обсягами перевезень та приймає рейси бюджетних і чартерних авіакомпаній. Аеропорт працює тільки з 6.30 до 23.30 години.
Як дістатися Парижа. Між аеропортом Париж-Бове та французькою столицею курсує автобус. Його стоянка Pershing знаходиться між 1-м та 2-м терміналами аеропорту. Автобус відходить через 20 хвилин після прибуття чергового рейсу та прямує безпосередньо до паризької станції метро «Порт Майо» (Porte Maillot). Час у дорозі займе приблизно 1,5 години, а вартість квитка в один бік становить 16/10 евро (дор./дит.).
Хто літає. Український лоукост-перевізник SkyUp Airlines виконує регулярні рейси в аеропорт Париж-Бове з Києва та Львова. У літній період 2020 року також заплановано рейс із Харкова.
СТАМБУЛ - АЕРОПОРТ САБІХА (SAW)
Аеропорт, що названий на честь першої жінки-пілота Туреччини, розташовано в азійській частині міста, в 35 км на південний схід від центральних районів. Термінал аеропорту обслуговує як міжнародні, так і внутрішні рейси.
Як дістатися Стамбула. Більшість бюджетних маршрутів з аеропорту передбачають пересадку з автобуса на метро чи пором. Комфортабельні автобуси Havatas пов’язують аеропорт Сабіха з площею Таксим та поромним терміналом в Кадкеї. Вони курсують кожні півгодини з 4.00 до 1.00, приблизний час у дорозі -- 1,5 години, вартість квитка в один бік -- близько 2,5 евро.
Також з аеропорту Сабіха курсує прямий автобусний маршрут до нового аеропорту «Стамбул».
Хто літає. Аеропорт Сабіха Гекчен є базовим для авіакомпанії Pegasus Airlines, що виконує рейси з Стамбула до Запоріжжя, Львова та Харкова.

МІЛАН - АЕРОПОРТ БЕРГАМО (BGY)

Аеропорт Бергамо Оріо-аль-Серіо ім.Караваджо розташований в 45 км від Мілану та в 3 км від Бергамо. Він вважається третім міланським аеропортом після Мальпенси і Лінате та обслуговує здебільшого локальних та бюджетних перевізників.
Як дістатися Мілана. Аеропорт Бергамо з Міланом пов’язує автобусне сполучення. Шість автобусних компаній запропонують трансфер від терміналу аеропорту до центрального залізничного вокзалу або центральних станцій метро в Мілані. Час у дорозі -- приблизно 1 година, а вартість квитка в один бік починається від 6 евро (залежно від автобусної компанії).
Хто літає. До 11 січня 2020 року рейси з аеропорту Бергамо до Львова та Києва (аеропорт ім.Сікорського) виконував італійський лоукост-перевізник Ernest Airlines. З кінця березня 2020 на цих напрямках оперуватиме українська авіакомпанія SkyUp Airlines.

СТОКГОЛЬМ - АЕРОПОРТ СКАВСТА (NYO)

Розташований поблизу міста Ничепінг, за 100 км на південний схід від Стокгольму, аеропорт Стокгольм-Скавста обслуговує виключно лоукости та вантажні рейси та є п’ятим за обсягами аеропортом Швеції.
Як дістатися Стокгольма. З аеропорту Скавста до Стокгольму краще за все їхати автобусом. Найоптимальніший варіант -- Flygbussarna airport coaches, які курсують між аеропортом Скавста та центральним автовокзалом шведської столиці та відправляються через 30 хвилин після прибуття чергового рейсу. Час у дорозі -- близько 1,5 години, вартість квитка в один бік -- приблизно 17 евро. До речі, поруч із центральним автовокзалом, куди прибувають автобуси з аеропорту Скавста, розташований центральний залізничний вокзал (Central Station), звідки зручно дістатись будь-якого міста Швеції та інших скандинавських країн.
Хто літає. Рейс між столичним аеропортом Бориспіль та шведським Скавста виконує ірландська авіакомпанія Ryanair.

ЛОНДОН - АЕРОПОРТИ СТАНСТЕД (STN) ТА ЛУТОН (LTN)

Міжнародні аеропорти Станстед та Лутон вважаються третім та, відповідно, четвертим за обсягами пасажирських перевезень, поступаючись «монстрам» Хітроу та Гетвік.
Аеропорт Станстед розташований у районі Атлсфорд в англійському графстві Ессекс, що на південному сході Англії, близько 50 км від центру Лондона. Щодо аеропорту Лутон, він знаходиться на околиці однойменного міста, яке належить графству Бедфорд, на відстані 48 км на північ від столиці.
Обидва аеропорти обслуговують здебільшого бюджетні та чартерні рейси авіакомпаній Ryanair, easyJet, Jet2.com, Wizz Air, TUI та інших.

Багато хто з пасажирів вважає обидва аеропорти хабами базових перевізників, адже завдяки великій кількості маршрутів в аеропортах Станстед та Лутон можна здійснити пересадки з одних бюджетних рейсів на інші. Але на відміну від мережевих авіакомпаній, що дійсно формують аеропорти-хаби, бюджетні перевізники не гарантують стикування своїх рейсів, отже, пасажир приймає на себе всі ризики запізнення на свій наступний літак. Крім того, і це першою чергою стосується пасажирів, які не є громадянами ЄС (включно з українцями), обидва аеропорти не мають транзитних зон. Отже, для пересадки з одного рейсу на інший пасажири мають пройти імміграційний контроль - іншими словами, мати візу Великої Британії. Незнання цього нюансу щодо обох лондонських аеропортів призводить до частих випадків відмови пасажирам у реєстрації на рейс у початкових пунктах вильоту.
Як дістатися Лондона. Найшвидший варіант потрапити до британської столиці з аеропорту Станстед - скористатись потягом Stansted Express, найближча станція якого Stansted Airport знаходиться безпосередньо у будівлі терміналу. За 47 хвилин потяг прибуде на станцію Liverpool Street, звідки зручно пересісти на однойменну станцію метро. Вартість проїзду в один бік - 7 фунтів у разі придбання квитків на сайті Stansted Express.
Транспортне сполучення аеропорту Лутон із Лондоном та іншими містами забезпечують автобусні лінії Green Line, easyBus та National Express. Перші дві компанії обслуговують однаковий маршрут до центру Лондона, вартість квитків в один бік становить близько 2 фунтів, періодичність курсування - кожні 10-30 хвилин, час у дорозі - 1 година. Компанія Nation Express зв’язує аеропорт Лутон з Оксфордом, Лестером, Ковентрі, Вулверхемптоном, Бірмінгемом, Кембріджем та ін.
Хто літає. Лондонські рейси є одними з найпоширеніших лоукост-маршрутів, що виконуються з/до України. Тож, рейси між Лондон-Станстед та Києвом (Бориспіль) і Львовом виконує ірландська авіакомпанія Ryanair, а Лондон-Лутон поєднує з Києвом (Жуляни) та Львовом угорська Wizz Air.
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ярослав ІЦКОВСЬКИЙ
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Авіаперевезення
Авіаперевезення
15.01.2021
Трохи меду в діжці з дьогтем
Незважаючи на важкий рік для світової туристичної та авіаційної галузі, були й позитивні події, на яких варто
Авіаперевезення
01.12.2020
Комфортне відчуття очікування
Незважаючи на карантинні обмеження багатьох країн світу, обсяг міжнародних пасажирських авіаперевезень поступово зростає. Разом із
Авіаперевезення
14.06.2020
Українське небо відкривається....Де всі?
Завтра в Україні офіційно відновлюється регулярне міжнародне авіаційне сполучення, яке було призупинено 17 березня у зв’язку з
Авіаперевезення
15.02.2020
Внутрішні рейси: проблеми та можливості
В Україні є така традиція: кожен новий міністр, що опікується транспортом, перш за все прагне значно збільшити внутрішній