16.03.2019
ВІД ЛУКСОРА ДО АСУАНА: ЄГИПЕТСЬКА ІСТОРІЯ ПРОСТО НЕБА
Якщо архітектуру називають музикою, що застигла, то прадавні й сучасні пам’ятки Єгипту можна сміливо назвати історією, яка застигла. Це збуджує нашу уяву значно більше, ніж пляжі та море.
Простежити історію Єгипта в усій величі та красі можна у захоплюючому круїзі річкою Ніл, починаючи з храмів та гробниць легендарного Луксора та закінчуючи мальовничими пейзажами Асуана. У цих місцях мандрівники усвідомлюють: вони - лише дрібнесенькі піщинки у пустелі людської цивілізації…
Луксор - столиця Верхнього Єгипту, місто-музей під відкритим небом, ярмарок облич і барв, рай для єгиптологів та всіх, хто цікавиться старожитностями. Нинішній місто являє собою сучасну агломерацію, розташовану на східному березі Нілу, приблизно у 800 км від Каїра. Його арабську назву al-Uqsor (палаци) дали Луксору завойовники, що не мали жодного поняття про походження цих монументів. У великих Фівах, як називали місто греки, або Уасет, як нарекли його самі єгиптяни, творилася історія єгипетської цивілізації і розташована третина найдавніших пам'яток країни. Отже, для туриста це в буквальному сенсі слова топове місце!
Луксорський Храм
Тут все змішалося - часи, звичаї, епохи. Візники та коні в ошатній збруї виглядають артефактами на тлі сучасних висоток, а поруч поважно крокують школярі в довгому арабському одязі, голосисті продавці закликають покупців на базар. Берег річки окупували п'ятизіркові готелі, мешканці яких готові платити великі гроші, тільки б із вікна споглядати бурі нільські води. Хоча в самій священній річці купатися не можна. Саме Ніл ділить Луксор на дві частини - східну і західну, Місто живих і Місто мертвих.
Луксорський храм виглядає покинутою декорацією до фільму про фараонів посеред мегаполісу, що потонув у мареві. Він, звичайно, вражає не так, як Карнакський. Не ті масштаби, та й реставрація його майже не торкнулася, хоча розкопки тривають донині, й досить успішно. Будував його фараон-сонце Аменхотеп III, доповнював і розширював фараон-воїн Рамзес II. До речі, один з обелісків великого завойовника давно змінив прописку, підносячись на Площі Згоди в Парижі. Але святе місце порожнім не буває, й незабаром тут засяяли купола мечеті Абу-ель-Хаггага.
Взагалі, для багатьох європейців просто незбагненно, як легко єгиптяни перейшли від пірамід до християнства, а потім --до ісламу. Хоча зберегли при цьому стародавні вірування і свята, піддавши їх деяким трансформаціям.
ПРОКЛЯТТЯ ФАРАОНІВ ТА ІНШІ ТАЄМНИЦІ
Найпрекрасніше з місць - так називали за часів фараонів Карнакський храм. Найбільший релігійний комплекс у світі - так називають його сучасники. Його складно порівняти з будь-яким іншим храмом світу, тому що ні за масштабом, ані за кількістю культурних шарів і епох рівних йому немає. Загальна площа пам'ятки - більше 2 кв.км. Головний зал із колонадами за площею дорівнює собору Святого Петра в Римі і собору Святого Павла в Лондоні, разом узятим. Це буквально ціле місто з споруд фантастичної краси!
Царська резиденція і храми були окрасою Фів, блискучої давньоєгипетської столиці і... найтривалішим в історії довгобудом. Півтори тисячі років -- камінь за каменем! Саме стільки зводили розкішні палаци Тутмос (перший, другий і третій), Рамзес та інші. Свій внесок зробили Птоломеї, римляни, навіть перші християни не змогли втриматися, щоб не залишити свої «автографи». Будували не на століття і навіть не на тисячоліття: стародавні зодчі замахнулися на привілей самих богів - вічність. Причому величезні кам’яні сфінкси з головами баранів біля входу збереглися так, немов були встановлені не 3 тисячі, а 300 років тому. У кам'яному лісі з 134 колон у 16 рядів важко не заблукати. Кожну громадину, висотою з восьмиповерховий будинок, можуть обхопити шість чоловік, а на вершині вмістяться півсотні. Дивно, але моноліти не пригнічують своєю величчю, як піраміди в долині Гізи, а навпаки - дарують відчуття легкості й свята. Немов майстри вдихнули в камінь любов, наділяючи його особливою енергетикою. Колонний (гіпостильний) зал - найголовніша пам'ятка Карнакського храму. Тут розташовані 34 пілона заввишки понад 20 метрів, кожен із них - це «алея слави» фараонів.
Карнакський Храм
А ось зображення фараонів - своєрідна галерея портретів. Тут можна дізнатися, як виглядав кожен правитель, - єгипетські зодчі домагалися максимальної портретної схожості. «Мова тіла» статуй, які розповідають про себе символами і жестами, -- то ціла наука, в ази якої вас готові занурити балакучі гіди. Наприклад, якщо фігура крокує, то статуя створювалася за життя царя, якщо ноги разом - вже після смерті. Складені руки - символ могутності, підняті вгору - радість і тріумф, долоні, що тримають чаші з дарами, - смиренність перед богами. Лотос - родючість, скіпетр-папірус - вічна молодість, змія - влада, хрест з петлею вгорі - здатність воскрешати. А по рельєфам у «Ботанічній кімнаті» сміливо можна вивчати флору і фауну долини Нілу. Одного гіди не можуть пояснити - як ім'я бога Ра з’явилося у деяких слов’янських мовах і чому, приміром, слова «веселка», «рай», «радість» мають староєгипетське походження?
Найвідоміші об'єкти в Місті мертвих - храм Хатшепсут і легендарна Долина царів, де знаходиться близько 40 гробниць фараонів, хоча відвідувачів пускають лише у кілька. Саме тут в 1922 році англійський археолог Говард Картер знайшов знамениту усипальницю Тутанхамона - найбільша знахідка ХХ століття, що породила легенду про «прокляття фараонів». Злякався його навіть Микита Хрущов, котрий під час візиту до Єгипту так і не спустився в усипальницю. Насправді ж всьому виною бактерії-довгожителі і відсутність нормальної циркуляції повітря, яке не надходило в гробницю кілька тисяч років. Надихавшись такої «суміші», люди хворіли на пневмонію та інші смертельні хвороби, вилікувати які до «нашої ери антибіотиків» було неможливо.
Зараз гробниця - закритий об'єкт KV62. У 2011 році влада заборонила відвідування туристів, оскільки це призводить до різких коливань вологи, що викликає руйнування пам'ятника. А вже у 2014-му відкрили точну копію похоронної кімнати. Вона була зроблена в Мадриді за проектом британського інженера Едама Лове, який став відомим завдяки точнісінькій копії «Таємної вечері» Леонардо да Вінчі.
ЯК СУЧАСНІ ІНЖЕНЕРНІ ГРЕБЛЮ ЗБУДУВАЛИ ТА ХРАМ ПЕРЕНЕСЛИ
Для більшості подорожей Нілом Луксор є стартовою чи кінцевою точкою, а другий пункт відправлення-прибуття - Асуан. Це дивовижне місце, де піщані дюни Сахари, точніше, західної її частини, впритул підступають до берегів Нілу, від чого могутня річка з квітучими островами виглядає дуже мальовничо. Щороку Асуану доводиться боротися з водною стихією за допомогою своїх гребель, які запобігають масовим розливам великої ріки. Наприкінці ХIX століття відкрили Нижню греблю довжиною 1900 і шириною 54 м. Але річка продовжувала чинити опір, і через півстоліття було прийнято рішення будувати Верхню греблю. Підрядниками будівництва було багато держав, серед яких США та Великобританія, але крапку в цій справі поставив в 1970 році Радянський Союз, вразивши весь світ розмірами греблі і гідроелектростанції: довжина - 3830, ширина - 980 і висота - 110 м. Об’єм споруди у 17 разів перевищує розміри знаменитої піраміди Хеопса! Всю цю красу, яку іронічно називають «пірамідами 20 століття», можна споглядати з 75-метрової Вежі Лотоса. До речі, в цій історії також не обійшлося без копій. Технологія спорудження Асуанської греблі була відпрацьована у Запоріжжі, на спеціально збудованій зменшеній копії. А тунель, пробитий для випробувань у дніпровській скелі, зберігся до наших днів.
Храмовий комплекс Абу-Сімбел
Щоб Асуанська гребля не затопила розташований в Нубії, в священної стометрової горі, унікальний Храмовий комплекс Абу-Сімбел, він був перенесений зі свого історичного місця на штучно насипаний пагорб. Для порятунку древнього дива єгипетських зодчих знадобилися чотири роки і 40 млн. доларів. Це був найдорожчий і найбільш масштабний проект ЮНЕСКО, в якому взяли участь 65 країн. Висічені у крихкому піщанику храми -- Рамзеса II (14 залів) і його Нефертарі (5 залів) -- були обережно розпиляні на 1036 блоків вагою від 5 до 20 тон. На новому місці -- на 200 метрів далі від річки і на 65 метрів вище -- цей «конструктор» був ювелірно, з похибкою до 5 мм, зібраний заново. Сучасні інженери врахували навіть первинне положення храмів відносно сторін світу. Тому рано-вранці, як і багато століть назад, сонце влаштовує тут свою світлову виставу: промінь заходить через портал і щедро заливає світлом 65-метровий коридор, по черзі, завжди із чітким інтервалом, затримуючись на статуях фараонів і богів...
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
18.09.2020
СИНЬООКА КОТОРСЬКА ЗАТОКА
Несподівано Чорногорія врятувала літо-2020. Українці скучили за європейськими краєвидами, чистенькими пляжами, стильними
Маршрут
23.12.2019
СПАДОК МАВРІВ ПІД СОНЦЕМ ІСПАНІЇ
Це батьківщина кориди, іспанська земля, на якій шаленець Дон Кіхот бився з вітряками. Тут, як і раніше, танцюють фламенко -
Маршрут
28.11.2019
МАДРИДСЬКА ОСІНЬ
Іспанію можна назвати величезним музеєм просто неба, адже кожний куточок цієї країни приховує безліч легенд, цікавих історичних
Маршрут
15.11.2019
ЗІ СМАКОМ РАВЛИКІВ І PINOT NOIR
Більшість мешканців Франції вважають, що Париж давно вже не той. Аби побачити справжню Францію, потрібно їхати до глибинки, туди,