04.01.2020
Східний силует Ірану
Іран не найочевидніший напрямок для подорожі. Закрита й тому таємнича країна вабить мандрівників яскравою бірюзою кахлів на стародавніх мечетях, пахощами тихих садів із величними деревами, що пам'ятають століття, вузькими вуличками, де за невибагливими стінами ховаються чудові палаци.
Гамірні строкаті базари милують око яскравими кольорами килимів. Сліпуче вилискує полив'яна кераміка. Від пахощів чаю і спецій паморочиться голова…

Подорож до Ірану тільки здається чимось фантастичним і маловірогідним. Завдяки прямим рейсам МАУ й можливості отримати двотижневу візу по прильоту цей напрямок набуває дедалі більшої популярності. Планувати таку подорож варто на тиждень, а краще на два, щоб відчути місцевий колорит й побачити якомога більше. Облиште зайві побоювання й відвідайте найдоброзичливішу країну Близького Сходу. В Ірані живуть дуже привітні люди, котрі поважають традиції й намагаються допомогти туристам.

ТЕГЕРАН - У СТОЛИЧНОМУ РИТМІ СУЧАСНОГО ІРАНУ
Шапка смогу завжди висить над іранською столицею, зустрічаючи мандрівників, що прилітають до Тегерану. Це місто гамірне і багатолюдне, як і кожен мегаполіс, але тут є багато пам'яток, вартих уваги. Їх слід побачити, перш ніж подорожувати країною. Перш за все - палац Голєстан, який вражає дзеркальним сяйвом вишуканих мозаїк та дивовижним зібранням численних творів мистецтва. Голєстан - складний комплекс із двадцяти шахських палаців XVI-XIX сторіч, у котрих розташовані Антропологічний та фото-музей, кілька картинних галерей, Діамантовий і Тронний зали. Останній - традиційне місце шахської коронації. У періоди правління різних володарів нові палаци будувалися один біля одного, й зараз будови створюють коло. Всередині великий ставок і сад - чарівне місце, де любили відпочивати іранські шахи й де неодмінно схочете перепочити й ви.

Національна скарбниця, розташована в будівлі Центрального банку Ірану, вражає не тільки красою й багатством експонатів, але й невірогідними розмірами деяких колекційних діамантів, сапфірів, рубінів, що блищать і міняться в приглушеному світлі виставкової зали. У цій колекції відслідковується вся історія Ірану: старовинні вироби ручної огранки зберігаються поряд із чудовими коронами останнього шаха Пахлаві та його дружини.
Варто побувати й на столичному базарі. Обійти його годі й намагатися. Базар у Тегерані безкінечний, як і саме місто. Здійсніть прогулянку базарними вуличками, помилуйтеся його дивовижами, здивуйтеся майстерності іранських ремісників. Роздивляйтеся, вдихайте пахощі, куштуйте. Базар - найкраще місце, щоб поспілкуватися з людьми, отримати враження й відчути колорит Тегерану. А ввечері здійсніть променад найдовшою вулицею іранської столиці. Бульвар Валі-аср, який називають «тегеранським Бродвеєм», простягнувся з півночі на південь на цілих 18 км. Тут чимало дорогих крамниць, нічних клубів та ресторанів, де розважається місцева молодь.

ШИРАЗ - ДО ВИТОКІВ ПЕРСИДСЬКОГО ЦАРСТВА
Один із найзатишніших мегаполісів Ірану - Шираз. Колишня столиця країни зараз більш знана завдяки своїм околицям - величним руїнам Персеполіса, заснованого завойовником сходу Кіром. У минулому Персеполісу не пощастило: Олександр Македонський привів сюди своє військо, захопив і знищив місто. Від величного стародавнього храму залишилося не так вже й багато. Проте навіть зараз він вражає масштабами, розмірами колон, майстерністю рельєфів й грандіозністю задуму. А от гробницю царя Персії Дарія Третього археологи так і на відшукали, скільки не намагались.
Ще одна родзинка Ширазу - сади. Вони неймовірно гарні. Тут часто відпочивають місцеві мешканці. Зазвичай вони приходять та приїздять родинами: ставлять намети, готують барбекю на свіжому повітрі, а в літку у садах навіть ночують. Своєрідний кемпінг - вийти на природу, не виїжджаючи з міста. Варто відвідати сади-усипальниці, присвячені пам'яті поетів Хафіза та Сааді. Місцеві жителі говорять, що навесні ці сади наповнені чудовими пахощами помаранчів, що квітнуть.

ІСФАХАН - МІСТО МАЙСТРІВ
Це місто ремісників, відоме ще й численними арочними мостами. Вдале розташування на перетині торгових шляхів посприяло швидкому розвитку міста. Але справжній розквіт Ісфахану припав на XVI століття. Вже кілька віків поспіль мандрівники приходять у захват від мусульманської архітектури цього міста - яскравого і вишуканого здобутку минулої епохи. Через річку Зайенде-Руд перекинуті 5 старовинних арочних мостів. Пізніми вечорами їх ефектно підсвічують жовто-помаранчевим світлом. Міст Сі-о-Се Пол, побудований у 1602 році, сьогодні приховує під своїми арками чудову чайхану, розташовану практично на рівні річки. Офіціанти вправно лавірують між столиками й кромкою мосту, розносять кальяни та піали з ароматним чаєм.
На відміну від Тегерану, в Ісфахані багато парків і зелені, вулиці міста широкі, тому й дихається тут набагато легше. Центр міста - площа Имама Хомейні, довкола якої вирує величезний базар. Саме тут в невеличких лавках-майстернях ремісники Ісфахана створюють справжні шедеври. Срібні прикраси, мідний посуд, традиційні килими з вовни і шовку, скатертини, покривала, хустки - все це народжується практично на очах у відвідувачів. Ісфахан - саме те місто, де хочеться блукати без цілі, геть забувши про час, й насолоджуватись кожним моментом.

ПЛЯЖНИЙ ВІДПОЧИНОК НА ОСТРОВІ КІШ
Пляжний відпочинок в Ірані? Так! Іранці теж люблять плавати і засмагати. Кораловий острів Кіш знаходиться на північному сході Перської затоки й є найпопулярнішим іранським курортом. Кіш нагадує європейські міста: у центрі острова є старий квартал із невеличкими будиночками, а довкола вишикувалися сучасні готелі й торгові центри - досить незвична, як на європейський погляд, але дуже цікава архітектура. З пам'яток на півночі знаходяться руїни стародавнього міста Харіре, на заході - величезний корабель, що колись сів на мілину. Окрім пляжного відпочинку є можливість гуляти широкими вулицями міста, численними парками і скверами, милуватися скульптурами та танцюючими водограями з різнокольоровим підсвіченням.
Острів Кіш хоч і маленький, близько 90 кв.км, але тут спокійне море з чудовими піщаними пляжами, а для дайверів - неймовірної краси корали, довкола яких буяє кольорове підводне життя. На місцевих пляжах за мусульманськими звичаями чоловіки й жінки купаються та засмагають окремо, до того ж жіночий пляж відгороджений високою стіною. На острові є кілька дайвінг-центрів, і занурення під воду відбуваються теж окремо. Тож в Ірані існує жіночий і чоловічий дайвінг. Серед популярних сайтів для підводних пригод можна вибирати між «Біг-Корал», «Парком Юрського періоду» і «Південним розломом». Дайвінг в Ірані цікавий і своєрідний - риби у цій частині Перської затоки нелякані, їх можна буквально торкатися руками.

ЛЮДИ - ГОЛОВНА ЦІННІСТЬ КРАЇНИ
Краса Ірану - ще й в його щирих привітних людях. Усміхнені, дружні, вони дивляться на вас із непідробною цікавістю, просто тому що ви відрізняєтесь від них. Іранці готові охоче ділитися тим, що мають: пригостити солодощами у мечеті, подарувати щойно спечений хліб, почастувати фруктами на вулиці й показати дорогу, якщо ви заблукали у лабіринті вузьких середньовічних вулиць. На базарі ніхто не буде чіплятися й тягти за руку, хоча торгуватися за східним звичаєм тут вміють і люблять. І всюди вас будуть супроводжувати погляди, сповнені делікатної цікавості. Перехопиш такий погляд - отримаєш незмінну широку посмішку.

Іран - абсолютно безпечна для мандрівників країна. Тут практично немає злочинів і злиднів, а місцеві жителі нічого не просять, і завжди можна розраховувати на їхню чесність і доброзичливість. До того ж молодь часто знає англійську мову, якою дублюються всі вказівники і назви. Проте варто пам'ятати, що ви збираєтеся до мусульманської країни, де треба притримуватись місцевих звичаїв й виконувати певні вимоги, щоб не зіпсувати подорож і отримати лише позитивні враження. Варто поводитися скромно. Для жінок обов'язковий дресс-код: хустка на голові (без неї навіть не впустять у країну), закриті руки, плечі, ноги. Тут поважають туристів, але власні закони етикету важливіші.
Побувати в Ірані - все одно що здійснити стрибок у часі, повернутися на кілька сторіч й потрапити на казковий Схід, котрий береже свої таємниці, але охоче відкриває серце щирим друзям.
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
01.12.2021
Саудівська Аравія: очікування та реальність
Саудівська Аравія країна автентична та дещо загадкова. Проте, майже кожного дня з'являється все більше інформації та відгуків. Все
Країнознавство
01.08.2021
Мадейра - соковита та спокуслива
Португальський острів Мадейра, розташований в Атлантичному океані, відкрив "зелений коридор" для міжнародного туризма ще
Країнознавство
28.12.2019
Чарівна сеньйора Колумбія
Сьогодні країни Латинської Америки вже перестали бути для мандрівників екзотикою. Більшість туристичних компаній повністю освоїли
Країнознавство
30.11.2019
Подорож до країни hakuna matata
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.