19.11.2019
Саудівська Аравія: двері відчинено!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може привести до процвітання їхньої країни і чим вона може здивувати світ. Виявилося, що Королівство має багатющий туристичний потенціал.
Кікстартовий туризм (kick start - поліпшити, запустити в оновленій версії) - одна з головних тем глобальної програми реформ «Бачення Саудівської Аравії 2030» («Vision 2030»). Її мета - зменшення нафтозалежності країни, диверсифікація економіки, розвиток охорони здоров'я, освіти, інфраструктури, рекреаційної сфери і туризму.

Програма від принца Мухаммеда бен Салмана покликана підготувати найбільшу арабську економіку до епохи після нафти. Так, ненафтові надходження мають вирости в 6 разів - із $43,5 млрд. до $267 млрд., а ненафтовий експорт - з 16% ВВП до 50%. Королівство має увійти до ТОП-15 світових економік замість нинішнього 20-го місця. Планується, що до 2030 року кількість тих, хто приїздить на хадж щорічно, виросте з 8 до 80 млн., а число паломників, які роблять умру, - до 15 млн. 2020 року та до 30 млн. у 2030-му. Для цього буде споруджено багато об'єктів інфраструктури, наприклад нові аеропорти в Таїфі та Джидді. За оцінками експертів, для стимулювання туризму необхідно близько $67 млрд. інвестицій. Зокрема, потрібно побудувати 500 тис. нових готельних номерів. Отож, до 2030-го влада хоче збільшити туристичний потік до 100 млн. візитів на рік!

На тлі падіння цін на нафту уряд сподівається, що туризм забезпечить до 10% ВВП до 2030 року порівняно з 3% сьогодні. Очікується, що в сфері туризму буде створено близько мільйона робочих місць, що допоможе боротися з високим безробіттям серед молоді.

ВІЗУ ПОДАНО!

Щоб туристи з усього світу вже зараз відкрили для себе скарби Саудівської Аравії, серед яких 5 об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яскрава місцева культура і захоплююча краса природа, 27 вересня 2019 року держава оголосила про новий візовий режим. Багаторазові електронні туристичні візи видаються громадянам із 49 країн світу, в тому числі й України. У вартості збору за оформлення - 440 саудівських реалів ($118) - вже враховано медичну страховку з покриттям на суму 100 тис. саудівських реалів ($26738). Електронні візи видаватимуться для туристичних поїздок, умри (мале паломництво) та ділових переговорів на термін до одного року, а перебувати на території держави можна буде 90 днів протягом року. Тепер жінки зможуть відвідати Саудівську Аравію без супроводу родичів-чоловіків, туристам не обов'язково носити абайю (довга сукня з рукавами) - досить скромного одягу, в тому числі на громадських пляжах. Ще один плюс: у готелях дозволили знімати спільний номер неодруженим іноземним парам. За перші 10 днів уведення віз Королівство прийняло близько 24 тис. туристів! Причому Китай запросив 7391 візу! За ним йдуть Великобританія, США і Канада. До ТОП-10 потрапили Малайзія, Франція, Німеччина, Австралія та Казахстан.

ПРОЕКТИ, ВАРТІ МІЛЬЯРДІВ
Ще до старту «Vision 2030» у 2017 році Королівство запустило багатомільярдний проект по перетворенню 50 островів та інших незайнятих ділянок на Червоному морі на розкішні курорти. А біля Ер-Ріяда було розпочато будівництво «міста розваг» із тематичними парками високого класу, об'єктів для автоспорту і сафарі. У жовтні 2017 року Мухамед ібн Салман також анонсував будівництво мегаполісу Neom вартістю $500 млрд. Місто, назване принцом «місцем для мрійників зі всього світу», повинно «охопити» територію площею близько 2,7 млн. гектарів. Експерти вважають, що Неом займе вирішальну позицію в індустрії саудівського туризму. А років через 10 цей розумний мегаполіс буде розсічений мережею повітряних магістралей для літаючих таксі, освітлений власним місяцем, забезпечений технологією «посіву хмар» для штучного дощу і, звичайно ж, «Парком Юрського періоду» з роботами-динозаврами.

Принц також займається підготовкою до масового туризму регіону Аль-Ула - пустелі розміром із Бельгію, де розташовані багато об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Так, у 2018 році на місцевому фестивалі «Зима на тантора» виступили знаменитий оперний співак Андреа Бочеллі, французький скрипаль Рено Капюсон і китайський піаніст Лан Лана. Влада розраховує на туристичну привабливість цього регіону і вважає, що древнє місто Аль-Ула буде користуватися такою ж популярністю, як йорданська Петра і афінський Акрополь.
ХІТ-ПАРАД НАЙКРАЩИХ СУЧАСНИХ ТА ДРЕВНІХ ПАМ’ЯТОК КОРОЛІВСТВА

Втім, і сьогодні в цій дивній та закритій донедавна країні є що подивитися. Взяти хоча б марсіанські пейзажі пустелі Руб-ель-Халі та місцевий Великий каньйон - довгий ланцюжок гострих скель, які оточують столицю Ер-Ріяд і тягнуться на цілих 800 км із півдня на схід. Місцеві жартома називають це диво Краєм світу.
Всі впевнені в тому, що для в'їзду не мусульман закриті обидва міста - Мекка та Медіна. Насправді ж до Медіни може приїхати мандрівник будь-якої віри. А ось зайти до Мечеті пророка Мухаммеда дозволено тільки віруючим в Аллаха. Площа перед мечеттю обнесена високим парканом із великими воротами - з чотирьох сторін світу. Охорона тут суто декоративна - можуть зупинити, якщо ви, наприклад, у шортах. На знання ж ісламу нікого не тестують.

Відразу за воротами - сцена з фантастичного фільму. На площі зростає 250 величезних механічних квітів. Ідею зробити парасольки у вигляді квітів придумав король Абдул-Азіз. Він звернувся до німецького архітектурного бюро SL Rasch, яке розробило і в 2011 році втілило в життя футуристичний проект, що перетворив величезний мертвий простір на гігантський сад. Обійшовся він у космічну суму - півтора мільярди доларів. Головне в ньому зовсім не краса декорацій - ці квіти розпускаються щоранку і складаються в бутони щовечора! Щойно встає сонце - спрацьовує датчик світла і бутон повільно розкривається. Весь день квітка стоїть розкрита, а ввечері закривається. Для парасольок вибрали тканину з тефлону, яка захищає від спеки і гасить ультрафіолет, і вбудували вентилятор з розпилювачем води. А вночі закриті бутони завдяки потужним прожекторам перетворюються на ліхтарі!
Вражає туристів і сучасний фонтан Фахда, побудований в 1985 році в Джидді. Для безперебійної роботи під ним обладнаний потужний насосний механізм, здатний за секунду накачувати до 600 л води. Висота потужного струменя - 312 м, а швидкість руху потоку досягає майже 400 км/год.! Загальна маса води, яка постійно «висить» над фонтаном, становить приблизно 18,8 т. Там немає лазерних підсвіток, не влаштовуються світлові шоу, але від цього враження не псується. Адже недарма кажуть, що все геніальне - просто. Вважається, що це найвищий фонтан у світі.

Ще одне сучасне чудо - міст імені того ж короля Фахда. Це красиво вигнутий комплекс із мостів і гребель, споруджений для зручного переміщення з країни до сусіднього Бахрейну. На будівництво залізобетонної конструкції знадобилося п'ять років (1981-1986) і $1,2 млрд. Прокладена по мосту дорога (4 смуги) простягається на понад 25 км.
Завершує трійку сучасних див хмарочос Бурдж Аль-Мамляка (Kingdom Centre) - химерна будівля на 99 поверхів, зведена у центрі Ер-Ріяда на початку 21-го століття. Вона стала однією з нових візиток Саудівської Аравії. З висоти 300 м туристи можуть помилуватися приголомшливими видами на мегаполіс. У 2002 році висотка отримала приз «Emporis Skyscraper Award» - за чудовий дизайн і функціональність. У хмарочосі розміщені магазини, обсерваторія на висоті 297 м, апартаменти, офіси, готель Four Seasons і навіть мечеть.
Якщо ж ви любитель старовини, то варто прямувати в древній Мадаїн-Саліх і аль-Хіджр (Хегра) - комплекс археологічних об'єктів в Хіджазі, що в Ель-Мадіні. Більше сотні скельних поховань і руїн датовані I століттям до н.е. - I століттям н. е, тобто періодом древніх набатєїв - вони побудували знаменитий місто Петра. Також в Хегрі знайдено близько 50 унікальних наскельних написів донабатейских часів.

А якщо хочеться на природу, відвідайте Національний парк Асір в Джидді. Заповідник займає величезну територію, що перевищує 1 млн. гектарів. Щоб зберегти природну дику природу цього краю, район був відрізаний від решти країни. Після дощів у долинах можна помилуватися строкатим килимом диких квітів, а серед скель живуть руді лисиці, дамани, вовки, мавпи і навіть леопарди. Це «рідний дім» яструбів і пустельги, тут мешкають індійський сірий ток, абіссінський ткач, карликова нектарніця і безліч аравійських співочих птахів - загалом понад 300 видів пернатих. Ці місця є останнім притулком для бороданя - підвиду грифа, який знаходиться на межі зникнення. Є тут і ліси - ялівцеві зарості тягнуться горами, і вітер розносить всюди їх приємний аромат. В околицях міста Абха можна побачити залишки давніх поселень епохи неоліту, вік яких налічує 4 тис. років. Національний парк Асир за своїми розмірами, красою і екологічним значенням може змагатися з найбільшими національними парками світу. І це, можливо, одне з останніх незіпсованих людиною місць дикої природи.
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
01.08.2021
Мадейра - соковита та спокуслива
Португальський острів Мадейра, розташований в Атлантичному океані, відкрив "зелений коридор" для міжнародного туризма ще
Країнознавство
04.01.2020
Східний силует Ірану
Закрита й тому таємнича країна вабить мандрівників яскравою бірюзою кахлів на стародавніх мечетях, пахощами тихих садів із
Країнознавство
28.12.2019
Чарівна сеньйора Колумбія
Сьогодні країни Латинської Америки вже перестали бути для мандрівників екзотикою. Більшість туристичних компаній повністю освоїли
Країнознавство
30.11.2019
Подорож до країни hakuna matata
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.