25.10.2020
Оцифрована античність Анталії
Для нещасть у житті може бути лише три причини: мало подорожували, мало подорожували і... мало подорожували! У цей туристично обмежений карантином час варто розпочати з того, що є під рукою, а Туреччина завжди знайде, що б такого цікавого й звабливого запропонувати.

Тож пропонуємо вирушити у подорож маленькими, але надзвичайно колоритними «іскорками» на мапі Анталії: горою Тахтали, містами Патара, Демре й Кекова, колоритним селищем Учагиз. А потім піднятись ближче до сонця сходами до замку Сімена, освіжитись потоком жвавої річки Ешен каньйону Сакликент і по-райські поніжитись на пляжі Капуташ. Вони тішить око туристів вже понад вісім століть поспіль. І не дарма!

НАСОЛОДА КЛАСИКОЮ

Південний берег Туреччини - рай для поціновувачів античного спадку. За найкращими традиціями давньогрецького й давньоримського періодів, усе тут - для і про людину, але в покращеному й осучасненому варіанті: з комфортом, разючою (навіть порівняно з позолоченою колісницею бога Сонця Геліоса!) швидкістю переміщення, кондиціонуванням повітря в автобусі й роздачею швидкісного вай-фаю -- як візитівками віку двадцять першого. Здоровий гедонізм тут немов у повітрі розлито! Якщо б у Робінзона Крузо був вибір, де застрягнути в умовах карантину, мабуть, він обрав би узбережжя Туреччини.

Цей край завжди був одним із найпопулярніших туристичних центрів, а в період карантину, коли українцям доступно лише декілька країн для вільних відвідин у відпустку, Анталія стала ще більш привабливою. Оксамитовий сезон із по-справжньому літнім температурним режимом у 30 градусів за Цельсієм з оптимістичною позначкою «плюс» - ідеальний час, щоб це перевірити. Дійсно, тутешня погода - антонімічна до рідко стабільного і ще рідше привітного літа в Ісландії. У Туреччині тепло, приємно і легко дихається майже всі 365 днів на рік.

Тож готуйте валізи з улюбленим купальним костюмом, фотокамерою, кремом для засмаги, а також найтрендовішими у сезоні-2020 аксесуарами маскою й антисептиком - і гайда до нових вражень. Вони, як і будь-які порухи в напрямі далеких-далеких і красивих-красивих земель із рюкзаком за спиною, переможуть найзатятіший коронавірусний песимізм!

ГОРА ТАХТАЛИ: ВИЩЕ НЕБА Й СПОДІВАНЬ

Декілька митей на підйомнику в кабінці, що схожа на злітаючий у височінь вагон метро з більшим видовженими, без п'яти хвилин панорамними, вікнами - і ви відчуєте увесь можливий спектр емоцій, здобувати які в реальному житті треба роками. Дух кидає з крайнощів у крайнощі - від екстремальних «погойдувань» у стилі американських гірок до меланхолійного замилування крейдяними кар'єрами, геометрично вивіреними скелями й неспішно жуючими витривалу рослинність височин козликами.

Завдяки таким коробкуватим інженерним чудо-винаходам кожен мандрівник може з легкістю підкорити вершину поблизу Кемера - гору Тахтали. Саме тут варто зробити перші частково вільні від карантинних обмежень подихи. Височінь, у яку здатні «пірнути» самі лише пташки (2365 метрів!) - і нескінченна радість, що вирує у легенях, надихає та сповнює надією на те, що у майбутньому на нас чекає ще більше підкорених вершин. На різних точках мапи й континентах, бо будь-який карантин - тимчасовий, а жага до пригод - невблаганна, нестримна й вічна!

ДЕНЬ У МУЗЕЇ ПРОСТО НЕБА: МІСТО ПАТАРА

Патара - знахідка для тих, хто не хоче записуватись у ряди пляжних туристів! Давнє лікійське місто (від грецької Λύκιοι - «сонячний») Патара рясніє архітектурними творіннями епохи античності.
Якщо б кожна місцина мала обрати девіз, Патара точно б жила із таким: «Якщо робиш, роби на совість». Прадавні колони, амфітеатр, кожна цеглинка сходинок і архаїчних стін - все вціліло й допливло до нас крізь віки, щоби розповісти свою античну казку, бо було зроблено дбайливою рукою вправного майстра.

Прогулюючись залитими сонцем вуличками, ловиш враження, що розглядаєш усе крізь окуляри-арки: не пройти й метра, щоб їх не зустріти. Тут легко відчути себе давньогрецьким батьком історії - Геродотом: нахились, здмухни пил із довідкової таблички - і твоє власне відкриття вже поруч, на відстані одного змаху долоні.

Патара має вихід і до моря, і в багату зеленню долину. Поєднує протилежності - і в цьому, ймовірно, знаходить сили дарувати красу нескінченно довго. Самобутня, вічна, незнищенна - як саме життя.

ДАВНЬОГРЕЦЬКА КРИХІТКА: МІСТО ДЕМРЕ

Античні містечка Антальї, дбайливо заховані серед порослих кипарисами, соснами й розкидистими платанами гірських пагорбів, здійснять по-дитячому теплу мрію про будиночок у лісі - з відчуттям казки і захищеності, де не страшні жодні підкроватні монстри, де усе можливо, де казковий джин за першого поклику випурхне з лампи - і виконає три заповітні бажання.

Демре - мініатюра Давньої Греції, що напрочуд природно сховалась у лабіринтах турецьких гір. На одному квадратному метрі тут можна побачити оксюморонно несумісні лікійські гробниці, руїни акрополя й амфітеатр. Кожен порух архітектурного пензля, що залишив тут свої сліди, пронизано духом доцільності. Приміром, місця поховання багатих людей розташовано найвище: так, мовляв, до бога ближче, а тому й до раю ймовірніше. Житло ж треба було, навпаки, обирати якнайдалі від недосяжних вершин: так і безпечніше, і до епіцентру подій швидше дістатись. Зусібіч туриста оточують урвисті скелі, на яких, здається, тільки-тільки сиділа - і от-от граційно пірнула в по-кінематографічному лазурне море - андерсенівська Русалонька.

Тутешня Церква Святого Миколая овіяна ореолом чудес - більше нагадує не класичний релігійний заклад, а казкову резиденцію Санта-Клауса, але в літньому варіанті: сюди приїздять туристи з різних куточків світу, залишають записки з найпотаємнішими проханнями в надії на неодмінне здійснення. Кажуть, вірити все ж таки варто: все, що ти щиро загадав, неодмінно стається.

СЕРЕД КОШТОВНИХ КАМЕНІВ МОРЯ СЕРЕДЗЕМНОГО: КЕКОВА, УЧАГИЗ І СІМЕНА

Кекова - перлина Середземномор'я, морська прогулянка якою залишає слід у серці, а також змінює колір райдужної оболонки очей на тон, ближчий до лазурно-морського, але це не точно. Єдиний спосіб дізнатися - перевірити особисто.

Звідси, до речі, рукою подати (або два змахи плавниками зробити!) до селища Учагиз, яке саме, без усіляких гідів, здатне подарувати серію славнозвісних знімків «Слідуй за мною», ведучи звивистими сходами у височінь, аж до замку Сімена. Сонячна лікійська доріжка відкриває зору міні-версію гори Тахтали: панорама не така скеляста, натомість - острівна, а відтак точно варта того, щоби бути хоча б раз у житті побаченою.

ВИДОВИЩНІШЕ ЗА СКРІНШОТИ З NEED FOR SPEED: КАНЬЙОН САКЛИКЕНТ

Пам’ятаєте велично жахливі скріншоти з популярної гри Need for Speed? Настільки реалістичні, що плутаєш, де життя, а де - неправдоподібна, хоч і філігранна дизайнерська 3D-вигадка? Коли їдеш на іграшковій, комп’ютерно відтвореній Ferrarі не дуже насправді, а страх проймає взаправдашній? Є, виявляється, на планеті місця, де все це і навіть трошки більше можна побачити, ба - навіть відчути!

Мальовничий парк провінції Мугла, що знаходиться в 50 км від міста Фетхіє, куди можна дістатись, подолавши звивисту дорогу-серпантин, ховає у собі й хвилях річки Ешен найдовший і найглибший каньйон Туреччини - Сакликент. Його кам'янисті улоговини наповнені крижаною гірською водою і нагадують зміїні звиви, що звужуються з кожним проробленим кроком і простяглись аж на 16 км. Коли йдеш вздовж, встигаєш прокрутити в голові сотні філософських думок про те, що інколи пручатись стихії і рухатись проти течії буває фізично неможливо: охолоджує настільки, що сповільнює, а подекуди й взагалі нещадно спиняє, збиваючи з ніг.

За сумісництвом Сакликент - другий за величиною і величністю каньйон Європи. Не так давно і зовсім випадково його в ущелинах знайшов пастух. Показав іншим - і несказанно розбагатів. Не тільки на статки, а й на дружин: відтоді в його домівці оселилося цілих три красуні. Його шлях може повторити кожен: не певні щодо кількісного розширення жіночої частини сімейства, але відкрити щось своє в Туреччині, щоб збагатитися спогадами, завжди є шанс, причому величезний!

ПЛЯЖ КАПУТАШ

Компактно ізольована від усіх і всього бухта, високі круті скелі, густа морська піна й мільйони бризок із кожним наступним вдарянням у берег хвилі - то все про звідусіль оточений, але все ще ніяк не скорений цивілізацією пляж Капуташ. Раніше до нього можна було дістатися тільки морем, але зараз відкрито і береговий шлях також. Можливість торування маршруту до пляжу Капуташ автотранспортом - єдиний слід його осучаснення: жодної сувенірної крамнички, жодної настирливої пропозиції осідлати водний атракціон чи з'їсти пахлаву, жодної рекламної вивіски - нічого зайвого. Тільки ви, освіжаючий подих моря, прозора вода і такий райський ландшафт, що аж очам не ймеш віри!

Один із найпопулярніших серед туристів Туреччини пляж Капуташ затишно сховався між турецькими містечками Каш і Калкан. Яскраво-голуба вода, жовтогарячий з краплинками білого пісок - прапор України в турецькій пляжній версії.

ФАВОРИТ НАЙВОЛЕЛЮБНІШИХ

Турки все життя були кочівниками. Якщо їм подобалась земля, вони розбивали і множили місця поселень у режимі «тут і зараз», жили і раділи. Ні - йшли в пошуках далі. Якщо такі волелюбні племена щасливо зостаються у межах Туреччини з початку XIII століття аж донині, висновок тільки один: країна дійсно цього варта і може бути описана тільки за допомогою прикметників найвищих ступенів порівняння. Лишень ви перетнули кордон, наймальовничіше, найсоковитіше, найкрасивіше і найбагатогранніше опиниться перед очима і не полишатиме ані на крок до самого завершення поїздки. Краса тут ллється через край, говорить голосами мільйона історій і якісно наповнює.

Через це до Туреччини треба їхати по-дитячому наївним і чистим від упереджень. Відкритим і вразливим. Бо, наприклад, у місцевих автобусах грає автентична музика. Щоб впустити її всередину, треба вивільнити вуха від добре знаної своєї, а культурні смакові рецептори - від заскорузлого «такого не слухаю». Туреччина - країна багатої палітри, земля змішення культур, історичних шляхів і сенсів. Країна з єдиною кришталево прозорою, очевидною й інтуїтивно зрозумілою стихією - морем.

ЯК БУТИ З КАРАНТИНОМ, ХОЧ І ПОСЛАБЛЕНИМ?

Карантин вніс корективи в життя багатьох. Туреччина, на жаль, також не стала щасливим винятком: туристичний сезон-2020 тут розпочався наприкінці серпня. Готелі працюють не з повною заселеністю й потужністю: надто багато номерів і досі стоять порожніми. Деякі взагалі закрили свої двері до кращих часів. Незважаючи на не зовсім комфортні щодо маскових вдягань-роздягань карантинні умови, відпочивати у Туреччині - безпечно: на 82 млн. населення фіксують лише 1500 нових випадків Covid-захворювань на добу.

Як туристи, так і місцеві жителі - слухняні щодо превентивних заходів: вдягають маски в кафе, автівках. Місця загального користування ретельно дезінфікуються.

У період карантину відпочинок у Туреччині змінився також і на краще: зазвичай жваві й насичені туристами місця - набагато затишніші, а відтак - бонусом дарують ідеальний фон для наших відпочинкових світлин без потреби фотошопити (читайте «стирати» або «замилювати») зайвих незнайомців на тлі. Крім того, відвідування музеїв або монастирів потребує менше часу: дотримуватись дистанції в 1,5 м через брак туристів не доводиться, тому час на постояти в черзі можна буде сміливо витратити на неквапливі роздивляння об’єктів мистецтва.

На вході до літака кожному видається гігієнічний набір із маски та просякнутих антисептиком серветок, щоб жоден вірус не пройшов. У пунктах прибуття кожен пасажир температурно сканується. Якщо показник перевищуватиме допустимий 36,9, на поле гри вийде і покаже жовту карточку підступна пані ізоляція. Пересуватись містом дозволяється також виключно стерильно й по-медичному правильно: на кожному кроці на нас чекають резервуари з антисептиками й безкоштовні маски одноразового використання для тих, хто не прихопив із собою. За небажання носити маску (навіть на вулиці) - співрозмірний із гривневим еквівалентом у 16-17 тис. штраф.

При заселенні в готель усе, з чим ми стикаємося (рушники, подушки, ковдри та навіть столові прибори в кафе чи ресторанах), вкрите поліетиленовими чохлами. Додаткове уникнення контакту з оточуючим середовищем - ще одна гарантія на сторожі здоров'я.

З ТУРЕЧЧИНОЮ В СЕРЦІ

До одних країн ми вирушаємо за натхненням та емоціями, до інших - за практичним досвідом та власноручно зробленими відкриттями. Бо як бажаєш запам’ятати щось і зберегти у спогадах назавжди - проживи це сам! Якщо ж хочемо поєднати і те, й інше, треба обирати країну, яка є достатньо багатою для того, аби запропонувати все і одразу. Багатовікову історію, строкату красу природи, ситну кухню і насичені панорами, які фізично не здатні викликати ефект замиленості ока: здається, дивився би і дивився, не відводячи очей і не відчуваючи втоми. Хочеться? Тоді вам - до Туреччини! Солончаки, вулкани, каньйони, гори, польоти на повітряних кулях і ще тисяча й одна ідея того, як з користю й по-різному провести свій час чекають на вас саме тут!

Коли бігуни йдуть на довгу дистанцію, їм конче треба про щось думати, прокручувати у голові знову і знову, на чомусь зупинятись, повертатись - і відчувати себе нібито вдома, підзаряджаючи внутрішні батарейки у підготовці до нових звершень. Знайти свій предмет-медитацію -- половина успіху будь-яких звивистих, небезпечних і справді тривалих забігів. Є хороша ідея: стартуючи підкорювати чергову життєву вершину, взяти за точку медитативного фокусу красу Туреччини. Дивовижні пам’ятки архітектури, гіпнотичні пейзажі, магнетична культура та традиції з гостинністю на 10/10 змушують навіть найвибагливіших повертатись знову і знову. Туреччина захопить законне місце у вашому серці.
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Вікторія МЕДВЕДЬ
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
04.01.2022
Знайомий незнайомець: Єгипет, якого ви ще не бачили
Що спадає на думку, коли чуємо про відпочинок у Єгипті в січні? Море, пляжі, all inclusive, східні солодощі, сувеніри й дешева
Маршрут
25.12.2021
Вроцлавські канікули
Аби найкраще відчути омріяний дух новорічних свят, зануритися в зимову казку, знову відчути себе маленькою дитиною у передчутті
Маршрут
16.12.2021
Фракійський винний шлях
Коли пляжі Анталійського та Егейського узбережжя освоєні, таємниці Каппадокії та Месопотамії розкрито, найцікавіші трекінгові та
Маршрут
05.10.2021
Польща: магія на вікенд
Мандрівка у форматі сіті-брейк -- чудова можливість пізнати характер і настрій польських