21.09.2019
МУЗЕЇ СУВОРОГО РЕЖИМУ
Подорожі з адреналіном - це не тільки екстрим у горах або на морях-океанах, а ще й екскурсії, які пробуджують уяву. Причому до мурашок на шкірі.
Саме такий ефект може справити відвідування незвичайних музеїв, влаштованих на місці в'язниць. Зловісна атмосфера, жахи та привиди, які ввижаються в напівтемряві камер, -- про такі враження мріють досвідчені туристи.

КОРОЛІВСЬКА ВЕЛИЧ ТАУЕРА
Перший у списку знаменитих в'язниць - лондонський Тауер, який велично височіє над Темзою. Tower of London -- одна із найвидатніших архітектурних пам'яток Великобританії. Неповторна атмосфера древньої фортеці, багате історичне минуле та можливість доторкнутися до нього, ефектне вечірнє освітлення приваблюють сюди величезну кількість туристів. Побудований у 1078 році, Тауер встиг побути королівською резиденцією, сховищем державного архіву, скарбницею, навіть звіринцем і, звичайно ж, місцем ув'язнення. Тут були в’язнями король Англії Едуард V і його молодший брат принц Ричард, знаменита Анна Болейн, філософ Томас Мор і учасник Порохової змови проти короля Якова I Гай Фокс. У ХХ столітті тут просидів кілька днів посіпака Гітлера Рудольф Гесс. Сьогодні Тауер відкритий для туристів - кожен може побачити умови, в яких доживали свій вік особи королівської крові та генії свого часу.
Ця фортеця - одна з основних визначних пам'яток Лондона і частина Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Багаторазово відреставрований і перебудований, вона справляє сильне враження. В'язниця здобула погану славу як місце жахливих тортур і розправ над сотнями людей. Саме Тауеру безліч письменників, художників і кінорежисерів присвятили чимало творів.

Ще одна грандіозна споруда, яка примикає до замку, - знаменитий підвісний міст. Tower Bridg за 125 років свого існування неодноразово ставав культурним центром міста. У піших коридорах веж-близнюків проходять художні виставки, також діє постійна експозиція, присвячена історії будівлі.
Хоча в кінці ХХ століття історія Тауера як в'язниці завершилася, більшість своїх традицій фортеця зберігає до нині. Одна з них - церемонія ключів. Щоранку палац відкривають для відвідувачів біфітери в яскравій червоній формі, що схожа на одяг епохи Тюдорів, - це вартові лондонського Тауера. Це назву вони отримали від англійського «beefeater» - ті, хто їсть м'ясо (малося на увазі, як і король).
Ще одна невід'ємна складова лондонського Тауера - ворони. Подейкують, британська монархія буде існувати доти, доки в Тауері будуть жити ці птахи. Саме тому за сім'єю пернатих тут доглядає окремий співробітник. Воронам навіть підрізають крила, щоб вони не могли відлетіти в пошуках іншого дому. Кажуть, майже всі птахи померли під час бомбардувань фашистами Лондона. До речі, саме тоді тут, в замку, відбулося останнє покарання -- розстріляли німецького шпигуна Джозефа Джейкобса.

ЛЕГЕНДИ ЗАМКУ ІФ
«Надокучлива сусідка» - так уїдливо назвали жителі Марселя замок Іф. А все тому, що естетам-французам не подобалося, що неподалік від міста розташувалося грізна споруда. Замок звели наспіх у 1524-1531 роках за наказом короля Франциска I. Ця споруда на найменшому з островів Фріульського архіпелагу розташована на півдні Франції, в департаменті Буше-дю-Рон. Спочатку замок був призначений для захисту від атак із моря, та згодом став похмурою в'язницею.
Незважаючи на те, що замок Іф будувався як військова фортеця, він ніколи не зазнавав нападів й прекрасно зберігся. Навіть король Іспанії Карл V, який хотів напасти на Марсель у 1536 році, передумав, глянувши на потужні стіни. Замок, ізольований морем, виявився ідеальним місцем для утримання засуджених, і в 1580 році фортеця стала державною в'язницею. У темницях скніли гугеноти, політики, лідери Паризької комуни.

Під час гонінь на протестантів у в'язниці перебувало чимало знатних арештантів. За плату їм дозволяли гуляти на майданчику головної вежі. У нижні ж камери, що погано вентилювалися, де було холодно взимку і страшенно душно влітку, де не було світла, потрапляли бідняки. Але найвідомішими ув'язненими в історії замку Іф були таємничий пан Залізна маска і Едмон Дантес - герой роману Дюма «Граф Монте-Крісто». Саме ці дивні персони принесли цьому місцю неймовірну популярність.
Сьогодні загадковий замок Іф - візитна картка Марселя. Тут проводяться екскурсії. На першому поверсі - камера Дантеса, а в ній - лаз абата Фаріа, який зробив підкоп і помилково провів хід до сусіда, якому згодом став другом і вчителем.
В наші дні тут встановили телевізор, на екрані якого показують сцену зустрічі героїв Дюма із різних фільмів. Для туристів на острові працює кафе з мальовничим видом на Марсель. До речі, зі старого міського порту до замку з ранку і до 5 години вечора ходять катери. Влітку - кожні 20 хвилин, а взимку - кожні півтори години.

РОЗПІАРЕНИЙ АЛЬКАТРАС
Третє місце займає американський Алькатрас - федеральна в'язниця для особливо небезпечних злочинців на однойменному острові в затоці Сан-Франциско. Сьогодні це місце вважається однією з найвідоміших в'язниць у світі. Біографія у Алькатраса коротка - лише 29 років (1934-1963), проте навіть у порівнянні з місцями ув'язнення, чия історія налічує століття, вона виглядає не менш вражаючою. Втім, гучна слава Алькатраса - багато в чому продукт «розкрутки». 21 березня 1963 року останні 27 ув'язнених назавжди покинули знамениту в’язницю. Згідно із офіційною версією, це було зроблено через занадто великі витрати на утримання в'язнів на острові.
Розташування в середині затоки з крижаною водою й сильними морськими течіями забезпечує природну ізоляцію острова. Завдяки цьому Алькатрас став ідеальним місцем для утримання військовополонених, тому в кінці XIX століття тут побудували першу в'язницю. Цивільні злочинці з'явилися на острові у 1906 році - після того як потужний землетрус зруйнував Сан-Франциско разом із муніципальною в'язницею.

У 1930-ті Алькатрас став спеціальною в'язницею, куди відправляли тих злодіїв, чиї мафіозні зв'язки не вдавалося розірвати. Саме так вчинили з Аль Капоне - знаменитий гангстер сидів в Алькатрасі з 1934 по 1939 роки. Харизматичний глава чиказької мафії розгубив в ув'язненні весь свій лоск, вплив і авторитет. Керівництво в'язниці призначало його на найпринизливіші роботи, і мафіозний бос незабаром перетворився у знедоленого, якого самим охоронцям доводилося захищати від принижень інших ув'язнених.
З Алькатраса намагалося втекти 34 засуджених. Сімох застрелили, двоє потонули, п'ять пропали без вісти, інших вдалося схопити і повернути назад. Найвідоміша спроба втечі була здійснена в 1962 році, незадовго до закриття в'язниці. Френк Моріс, а також брати Джон і Кларенс Енглін, пробили діру в стіні, що вела до службового тунелю. Втікачі вибралися за межі в'язниці й спробували переплисти затоку на саморобному плоту. Чи вдалося їм це, історія замовчує…
Після закриття, у 1969 році, група індіанців із різних племен переселилася на острів, фактично, захопивши його. Два роки вони палили в будівлях багаття і розмальовували стіни. З 1973 року в'язниця стала туристичним центром, який зараз відвідує до мільйона осіб на рік. А в 2010 році острів Алькатрас, що має і другу назву Рок (скеля), облюбували майстра вуличного баскетболу. Тепер у колишньому тюремному дворі проводиться головний турнір вуличних баскетболістів світу «Red Bull King of the Rock» - «Король скелі».

КРИХІТНА КАМЕРА НЕЛЬСОНА МАНДЕЛИ
Перетворена на музей і в'язниця на острові Роббен, що розташований в 12 км від Кейптауна. Robbeneiland перекладається як «тюленячий острів» -- колись ці створіння водилися в навколишніх водах. В'язниця має давню історію: з 1846 по 1931 рік на території діяв лепрозорій, туди ж запроторювали й психічно хворих. За часів апартеїду у в’язниці, в камері площею 2×2 метри, провів майже 20 років свого ув'язнення (з 1964 по 1982) майбутній президент ПАР Нельсон Мандела. З середини 1960-х весь острів був в'язницею максимально суворого режиму, де містилися в основному темношкірі політв'язні. У 1991-му тюрма стала музеєм.


НЕЗВИЧАЙНІ МІСЦЯ ДЛЯ ГОТЕЛІВ
П'ятизірковий стамбульський готель Four Seasons Sultanahmet розташований у приміщенні колишньої тюрми. У 1996 році будівлю в стилі неокласицизму було практично повністю реконструйовано і перетворено на досить комфортабельний готель із шикарно обставленими номерами й мальовничими видами із вікон. Про страшне минуле нині нагадують хіба що внутрішній дворик для прогулянок в'язнів, що став рестораном, а також шахти ліфта, які раніше були сторожовими вежами. Цікаво, що імена деяких ув'язнених були висічені прямо на стінах.

Фінська в'язниця Катаянокка в однойменному Гельсінкі зараз теж стала готелем. Хоча темне минуле будівлі чітко вгадується зовні, всередині готель виглядає доволі затишно. За готельним міфом, від негативної аури приміщення очищали п'ять священиків разом. Мабуть, це їм вдалося. Цікаво, що недалеко розташовані Успенський собор і Сенатська площа, що нагадують: колись ця країна також входила до складу Російської імперії.


ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Tourstyle
Tourstyle
19.09.2020
ТУРИЗМ У ФОРМАТІ «ФІТНЕС»
Досить новий формат - фітнес-туризм - поступово набирає обертів. Особливо після популярних телевізійних проектів на кшталт
Tourstyle
10.04.2020
ТОНКОЩІ ПОЛЬСЬКОГО ВЕЛИКОДНЯ
Воскресіння Христове - не тільки одне з найважливіших свят у християнстві. В 2020 році воно випадає на 12 квітня у католиків та на
Tourstyle
08.01.2020
ПОДОРОЖІ 2020 - ДЕСТИНАЦІЇ, СТИЛІ, КОНЦЕПЦІЇ
На початку нового десятиріччя індустрія подорожей має не лише запропонувати нові напрямки та маршрути, а ще й вдовольнити
Tourstyle
14.12.2019
ROTA VICENTINA - ПІШКИ СТЕЖИНОЮ РИБАЛОК
Південний захід Португалії - неймовірно красивий та безлюдний. Тут над скелями літають лелеки та чайки, а невтомні серфери