18.10.2019
МАЛЕНЬКА ОАЗА В ЦЕНТРІ ЄВРОПИ
Люксембург зазвичай відвідують, подорожуючи Бельгією та Нідерландами. З дитинства завчене на уроках географії слово «Бенілюкс» перетворилося на маршрут мандрівки цими країнами.
Дійсно, навіщо виділяти цілу відпустку для мікроскопічної держави, яку легко вивчити за двійко діб? Але іноді й за тиждень складно обійти всі вулиці та замки, зазирнути до виноробень і сказати собі: «Я знаю Люксембург, як власні п'ять пальців!»

В історичній хронології Велике Герцогство Люксембург було найуспішнішим державним утворенням. Розташовуючись між більшими й могутніми сусідами - Нідерландами, Бельгією, Францією і Німеччиною, зелена лісиста точка на мапі постійно переходила з рук до рук. Доки не була віддана за борги одного з вельмож, зважаючи на повну безперспективність. Хто ж знав, що в кінці ХХ століття ця точка стане одним із найбільших фінансових центрів Європи, а потім - однією з країн-засновниць Європейського Союзу? А у 2000-х Люксембург одним із перших прийме закон, який дозволяє приватним компаніям вести видобуток корисних копалин у космосі. Так що не варто дивуватися, якщо за кілька десятків років Люксембург стане наймогутнішою мікродержавою космічних просторів.
Є купа фактів про Люксембург: друга за заможністю населення країна в світі, одна з найбезпечніших держав -- ще б пак, із такими-то грошима! Саме тут знаходиться ресторан із найбільшою винною картою, та й загалом Люксембург - єдине Велике Герцогство у світі. Зважаючи на назву, надмірною скромністю країна точно не вирізняється! Але ці факти ні про що не скажуть туристові, який і так рідко навідується до однієї з найменших і найдорожчих держав планети. Та й то хіба що по те, аби поставити галочку – «Люксембург мною відвіданий». А що, власне, у Великому Герцогстві можна побачити очима гостя?

СТОЛИЦЯ СПОКОЮ
Однойменна столиця мікродержави, Люксембург затишно розмістився на злитті двох річок - Альзет і Петрюс. І це відбилося на обличчі міста: річка створила красивий каньйон, який розсікає Люксембург на кілька ізольованих острівців. Через величезний звивистий яр перекинуті мальовничі мости Адольфа та великої герцогині Шарлотти. Місто, як і країна, створює однакове враження - ну наскільки ж тут усе акуратне, компактне і маленьке! Для гучного звання столиці Великого Герцогства місто Люксембург досить провінційне і спокійне, тому гуляти ним - суцільне задоволення. Ідеальні будиночки вишикувалися вздовж вузьких вуличок, річки обрамляють зелені береги, а над сірими дахами злітає гостроверхий шпиль собору Люксембурзькій Богоматері. Наче хтось спеціально побудував іграшкове місто для забави, в якому, дотримуючись правил гри, мешкають доброзичливі громадяни.

В обличчі міста відбивається суміш трьох культур, які органічно доповнюють одна одну. Місцеве населення розмовляє й читає газети трьома мовами: люксембурзькою, німецькою та французькою. Гасло тамтешньої кухні: «Якість - французька, а кількість - німецька». Отже, замовивши традиційну копчену свинину в сметані з бобами і картоплею, можна спокійно ділити страву на двох. А минуле Люксембурга витає над люксембурзькою фортецею на горі Rocher du Bock. Колись могутня споруда залишила нащадкам фрагменти кріпосної стіни з бійницями, вцілілу фортечну браму, каземати й довгі ходи в глибині скелі, башти «Три жолудя» і цитадель Святого Духа. Саме тут у 963 році було покладено початок Люксембурзькому герцогству, а скеля, на якій зведено замок, мала стратегічне значення: доступ на неї можливий тільки з одного боку, тому його було легко захищати. З фортеці відкривається приголомшливий краєвид на місто і старовинний міст Адольфа, побудований великим герцогом у 1903 році. На момент відкриття міст Адольфа був найбільшим у світі. Сьогодні він є продовженням Королівського бульвару, прогулюючись яким, ви неодмінно затамуєте подих від панорами споруди.

МАРАФОНСЬКІ КАЧКИ
Окремо височить Палац великих герцогів. Літньої пори року він відчинений для відвідування туристами, а решту часу ним можна помилуватися здалеку. Проте маєте шанс зустріти самого великого герцога, який вийшов на променад вулицями столиці. Для подальшої прогулянки чудово підходять Королівський бульвар і Кільце парків, розсип старовинних церков і акуратних будиночків. А річка - не тільки відмінне місце для релаксу, а й «фінішна крива» благодійного «Марафону качок» (Duck Race), який щорічно влаштовують у квітні. Тисячі жовтих гумових качечок запускають річкою, для чого спеціально відкривають шлюзи, аби влаштувати небачене змагання. У кожної качки є свій номер, а квиток на участь у перегонах коштує 5 євро. Чия качка прийде до фінішу першою - той отримає головний приз. І призи тут доволі серйозні, наприклад, минулоріч розігрували автомобіль. Усі гроші, отримані під час марафону, спрямовують на благодійні проекти в Руанді, Гані та Румунії. А жовтих качечок дбайливо збирають і зберігають до наступного сезону. На цю яскраву в прямому і переносному значенні подію з'їжджається вся країна, і супроводжується свято народними гуляннями.

ВИННИЙ ШЛЯХ
Люксембург пронизаний вузькими велосипедними стежками: лісовими, гірськими і вздовж річок. За цими стежками складено сотні маршрутів різної видовженості та складності. Всі вони розмічені спеціальними покажчиками і нанесені на мапи-путівники, що продаються в книжкових магазинах. Мандруючи державою велосипедом, ви обов'язково звернете увагу на село Шенген, розташоване в точці перетину кордонів Люксембургу, Німеччини та Франції. Шенгенська угода підписана саме в цих місцинах, і саме звідси бере свій початок знаменитий Винний шлях, що простягається вздовж річки Мозель. На його південному (люксембурзькому) березі ростуть виноградники, з яких роблять особливо ароматні північні вина. Причому на протилежному, вже німецькому, березі рислінгів теж предостатньо, але, за словами енологів, «це вже не те!».
Отже, орендувавши велосипед - найпопулярніший засіб пересування Винним шляхом (що логічно - за кермом досхочу не продегустуєш, а пішки далеко не підеш), можна вирушати у винний вояж. Дистанція стовідсотково марафонська - 42 км. Поціновувачі радять посмакувати люксембурзькими молодими білими винами з сортів «Ріванер», «Піно Грі», «Піно Блан» і «Рислінг», а також приділити час місцевим ігристим Le Cremant, які трохи м'якші за брют із Шампані. Кращий час для поїздки вздовж виноградників - середина вересня, сезон збору врожаю і низка веселих свят, пов'язаних із цією подією. А якщо ви любите тишу і гармонію з природою, краще влаштувати вояж Винним шляхом на початку жовтня, коли виноградні кущі вкриваються червоними листками, а повітря сповнюється пряної прохолоди. Але якщо ви трохи забарилися, не проблема - у листопаді є шанс скуштувати «Крижане вино» - Vin de Glace, вироблене з винограду, зібраного по перших нічних заморозках. Подорожуючи Винним шляхом, можна зануритися не тільки до смакових особливостей місцевих вин, але й далекого минулого, відвідавши палаци і руїни фортець, що дійшли до нас із часів кельтів і римлян.

ЛЮКСЕМБУРЗЬКА ШВЕЙЦАРІЯ
Якщо ви трохи переборщили з місцевим дуже непоганим вином або нестерпно хочеться вирватися з чіпких обіймів середньовічної архітектури, то вас струсоне і призведе до тями Мюллерталь - люксембурзька Швейцарія. Ця місцевість розташована за 30 км від столиці Люксембургу, на сході країни. Тут переважає скелястий рельєф, ростуть густі ліси і протікає безліч дрібних струмків. Незважаючи на те, що найвища точка - 400 м над рівнем моря, мальовничі річки, чудова природа, скелі, утворені з піщанику, дійсно чимось нагадують альпійську сусідку Швейцарію.
Саме тут знаходиться найстаріше місто країни - Ехтернах, розташоване в однойменному кантоні, неподалік від кордону з Німеччиною, вздовж річки Сюр. П'ятитисячне містечко є основною відправною точкою для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку. Люксембурзька Швейцарія - це прекрасний вибір для занять велосипедним спортом, скелелазінням або легким трекингом лісистими пагорбами. Паралельно можна навідатися до печер і помилуватися численними водними потоками. Або піднятися на стіни замку Віанден, що в північній частині люксембурзької Швейцарії. Замок Віанден – один із найстаріших не тільки в Люксембурзі, але й в Європі. Його будівництво тривало три століття, а почалося ще в XI. Незважаючи на те, що час і місцеві до замку поставилися не дуже прихильно, він був повністю відновлений і став однією з головних визначних пам'яток країни.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
30.11.2019
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ HAKUNA MATATA
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.
Країнознавство
19.11.2019
САУДІВСЬКА АРАВІЯ: ДВЕРІ ВІДЧИНЕНО!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може
Країнознавство
30.10.2019
ЛАЙТОВА БЕЗПЕЧНА АФРИКА
На Землі є ще незаймані місця, де гріє сонце й океанські хвилі б'ються об солоні камені. І одне з них - Кабо-Верде, острови
Країнознавство
24.10.2019
ALOHA, ГАВАЙЇ!
Фантастичний куточок, казка, що ожила, декорації для ідеального відпочинку, вічне свято - Гавайї дивують і захоплюють всіх,