18.10.2019
МАЛЕНЬКА ОАЗА В ЦЕНТРІ ЄВРОПИ
Люксембург зазвичай відвідують, подорожуючи Бельгією та Нідерландами. З дитинства завчене на уроках географії слово «Бенілюкс» перетворилося на маршрут мандрівки цими країнами.
Дійсно, навіщо виділяти цілу відпустку для мікроскопічної держави, яку легко вивчити за двійко діб? Але іноді й за тиждень складно обійти всі вулиці та замки, зазирнути до виноробень і сказати собі: «Я знаю Люксембург, як власні п'ять пальців!»

В історичній хронології Велике Герцогство Люксембург було найуспішнішим державним утворенням. Розташовуючись між більшими й могутніми сусідами - Нідерландами, Бельгією, Францією і Німеччиною, зелена лісиста точка на мапі постійно переходила з рук до рук. Доки не була віддана за борги одного з вельмож, зважаючи на повну безперспективність. Хто ж знав, що в кінці ХХ століття ця точка стане одним із найбільших фінансових центрів Європи, а потім - однією з країн-засновниць Європейського Союзу? А у 2000-х Люксембург одним із перших прийме закон, який дозволяє приватним компаніям вести видобуток корисних копалин у космосі. Так що не варто дивуватися, якщо за кілька десятків років Люксембург стане наймогутнішою мікродержавою космічних просторів.
Є купа фактів про Люксембург: друга за заможністю населення країна в світі, одна з найбезпечніших держав -- ще б пак, із такими-то грошима! Саме тут знаходиться ресторан із найбільшою винною картою, та й загалом Люксембург - єдине Велике Герцогство у світі. Зважаючи на назву, надмірною скромністю країна точно не вирізняється! Але ці факти ні про що не скажуть туристові, який і так рідко навідується до однієї з найменших і найдорожчих держав планети. Та й то хіба що по те, аби поставити галочку – «Люксембург мною відвіданий». А що, власне, у Великому Герцогстві можна побачити очима гостя?

СТОЛИЦЯ СПОКОЮ
Однойменна столиця мікродержави, Люксембург затишно розмістився на злитті двох річок - Альзет і Петрюс. І це відбилося на обличчі міста: річка створила красивий каньйон, який розсікає Люксембург на кілька ізольованих острівців. Через величезний звивистий яр перекинуті мальовничі мости Адольфа та великої герцогині Шарлотти. Місто, як і країна, створює однакове враження - ну наскільки ж тут усе акуратне, компактне і маленьке! Для гучного звання столиці Великого Герцогства місто Люксембург досить провінційне і спокійне, тому гуляти ним - суцільне задоволення. Ідеальні будиночки вишикувалися вздовж вузьких вуличок, річки обрамляють зелені береги, а над сірими дахами злітає гостроверхий шпиль собору Люксембурзькій Богоматері. Наче хтось спеціально побудував іграшкове місто для забави, в якому, дотримуючись правил гри, мешкають доброзичливі громадяни.

В обличчі міста відбивається суміш трьох культур, які органічно доповнюють одна одну. Місцеве населення розмовляє й читає газети трьома мовами: люксембурзькою, німецькою та французькою. Гасло тамтешньої кухні: «Якість - французька, а кількість - німецька». Отже, замовивши традиційну копчену свинину в сметані з бобами і картоплею, можна спокійно ділити страву на двох. А минуле Люксембурга витає над люксембурзькою фортецею на горі Rocher du Bock. Колись могутня споруда залишила нащадкам фрагменти кріпосної стіни з бійницями, вцілілу фортечну браму, каземати й довгі ходи в глибині скелі, башти «Три жолудя» і цитадель Святого Духа. Саме тут у 963 році було покладено початок Люксембурзькому герцогству, а скеля, на якій зведено замок, мала стратегічне значення: доступ на неї можливий тільки з одного боку, тому його було легко захищати. З фортеці відкривається приголомшливий краєвид на місто і старовинний міст Адольфа, побудований великим герцогом у 1903 році. На момент відкриття міст Адольфа був найбільшим у світі. Сьогодні він є продовженням Королівського бульвару, прогулюючись яким, ви неодмінно затамуєте подих від панорами споруди.

МАРАФОНСЬКІ КАЧКИ
Окремо височить Палац великих герцогів. Літньої пори року він відчинений для відвідування туристами, а решту часу ним можна помилуватися здалеку. Проте маєте шанс зустріти самого великого герцога, який вийшов на променад вулицями столиці. Для подальшої прогулянки чудово підходять Королівський бульвар і Кільце парків, розсип старовинних церков і акуратних будиночків. А річка - не тільки відмінне місце для релаксу, а й «фінішна крива» благодійного «Марафону качок» (Duck Race), який щорічно влаштовують у квітні. Тисячі жовтих гумових качечок запускають річкою, для чого спеціально відкривають шлюзи, аби влаштувати небачене змагання. У кожної качки є свій номер, а квиток на участь у перегонах коштує 5 євро. Чия качка прийде до фінішу першою - той отримає головний приз. І призи тут доволі серйозні, наприклад, минулоріч розігрували автомобіль. Усі гроші, отримані під час марафону, спрямовують на благодійні проекти в Руанді, Гані та Румунії. А жовтих качечок дбайливо збирають і зберігають до наступного сезону. На цю яскраву в прямому і переносному значенні подію з'їжджається вся країна, і супроводжується свято народними гуляннями.

ВИННИЙ ШЛЯХ
Люксембург пронизаний вузькими велосипедними стежками: лісовими, гірськими і вздовж річок. За цими стежками складено сотні маршрутів різної видовженості та складності. Всі вони розмічені спеціальними покажчиками і нанесені на мапи-путівники, що продаються в книжкових магазинах. Мандруючи державою велосипедом, ви обов'язково звернете увагу на село Шенген, розташоване в точці перетину кордонів Люксембургу, Німеччини та Франції. Шенгенська угода підписана саме в цих місцинах, і саме звідси бере свій початок знаменитий Винний шлях, що простягається вздовж річки Мозель. На його південному (люксембурзькому) березі ростуть виноградники, з яких роблять особливо ароматні північні вина. Причому на протилежному, вже німецькому, березі рислінгів теж предостатньо, але, за словами енологів, «це вже не те!».
Отже, орендувавши велосипед - найпопулярніший засіб пересування Винним шляхом (що логічно - за кермом досхочу не продегустуєш, а пішки далеко не підеш), можна вирушати у винний вояж. Дистанція стовідсотково марафонська - 42 км. Поціновувачі радять посмакувати люксембурзькими молодими білими винами з сортів «Ріванер», «Піно Грі», «Піно Блан» і «Рислінг», а також приділити час місцевим ігристим Le Cremant, які трохи м'якші за брют із Шампані. Кращий час для поїздки вздовж виноградників - середина вересня, сезон збору врожаю і низка веселих свят, пов'язаних із цією подією. А якщо ви любите тишу і гармонію з природою, краще влаштувати вояж Винним шляхом на початку жовтня, коли виноградні кущі вкриваються червоними листками, а повітря сповнюється пряної прохолоди. Але якщо ви трохи забарилися, не проблема - у листопаді є шанс скуштувати «Крижане вино» - Vin de Glace, вироблене з винограду, зібраного по перших нічних заморозках. Подорожуючи Винним шляхом, можна зануритися не тільки до смакових особливостей місцевих вин, але й далекого минулого, відвідавши палаци і руїни фортець, що дійшли до нас із часів кельтів і римлян.

ЛЮКСЕМБУРЗЬКА ШВЕЙЦАРІЯ
Якщо ви трохи переборщили з місцевим дуже непоганим вином або нестерпно хочеться вирватися з чіпких обіймів середньовічної архітектури, то вас струсоне і призведе до тями Мюллерталь - люксембурзька Швейцарія. Ця місцевість розташована за 30 км від столиці Люксембургу, на сході країни. Тут переважає скелястий рельєф, ростуть густі ліси і протікає безліч дрібних струмків. Незважаючи на те, що найвища точка - 400 м над рівнем моря, мальовничі річки, чудова природа, скелі, утворені з піщанику, дійсно чимось нагадують альпійську сусідку Швейцарію.
Саме тут знаходиться найстаріше місто країни - Ехтернах, розташоване в однойменному кантоні, неподалік від кордону з Німеччиною, вздовж річки Сюр. П'ятитисячне містечко є основною відправною точкою для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку. Люксембурзька Швейцарія - це прекрасний вибір для занять велосипедним спортом, скелелазінням або легким трекингом лісистими пагорбами. Паралельно можна навідатися до печер і помилуватися численними водними потоками. Або піднятися на стіни замку Віанден, що в північній частині люксембурзької Швейцарії. Замок Віанден – один із найстаріших не тільки в Люксембурзі, але й в Європі. Його будівництво тривало три століття, а почалося ще в XI. Незважаючи на те, що час і місцеві до замку поставилися не дуже прихильно, він був повністю відновлений і став однією з головних визначних пам'яток країни.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
04.01.2020
СХІДНИЙ СИЛУЕТ ІРАНУ
Закрита й тому таємнича країна вабить мандрівників яскравою бірюзою кахлів на стародавніх мечетях, пахощами тихих садів із
Країнознавство
28.12.2019
ЧАРІВНА СЕНЬЙОРА КОЛУМБІЯ
Сьогодні країни Латинської Америки вже перестали бути для мандрівників екзотикою. Більшість туристичних компаній повністю освоїли
Країнознавство
30.11.2019
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ HAKUNA MATATA
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.
Країнознавство
19.11.2019
САУДІВСЬКА АРАВІЯ: ДВЕРІ ВІДЧИНЕНО!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може