28.04.2019
МІСТО ВІТРІВ З ІСТОРИЧНОЮ ДУШЕЮ
Подейкують, що саме так, «містом вітрів», найчастіше називають Баку - столицю Азербайджану, адже практично 70% усього часу тут дмуть вітри. Більш того, за народною етимологією, з перської це сполучення перекладається як «Бад Кубе», отже, взявши по дві літери з кожного слова, ми й отримаємо стародавнє та водночас сучасне місто на узбережжі Каспійського моря.

Баку вміє дивувати то широчезними проспектами, то, водночас, вузькими вуличками старого міста. Вночі тут все сяє мільйонами вогнів, найяскравішою верхівкою яких є Вежі Полум’я, набережна виблискує діамантами ліхтарів та вабить місцевою Малою Венецією з моторизованими гондолами. Новий скайлайн виріс «на підвалинах» старого міста, але зберіг дух землі вогнепоклонників, втіливши в реальність мрію про майбутнє.
СТОЛИЦЯ СВІТОВОГО СПОРТУ
Відомо, що Азербайджан є однією з країн світу, що побудувала свою економіку завдяки природним ресурсам, але Баку - чудовий приклад якісного та доцільного використання доходів від багатств. Східні амбіції, помножені на нафтові капітали, створили унікальне місто з інфраструктурою, що в змозі прийняти та провести на високому рівні будь-який захід світового масштабу. У найкоротший термін було побудовано низку стратегічних об’єктів для обслуговування спортивних та культурних подій. З 2017 року в Баку щорічно проходить Azerbaijan Grand Prix -- один з етапів світового чемпіонату з автоперегонів «Формула-1». До речі, Баку став третім містом у світі, де боліди змагаються не на спеціальному автодромі, а «літають» вулицями міста. Цього року змагання відбулися з 26 по 28 квітня, і спостерігати за перебігом подій до Баку приїхала численна армія шанувальників цього екстремального виду спорту. Formula 1 Socar Azerbaijan Grand Prix 2019, а саме така повна назва цьогорічної події, -- це не тільки змагання болідів, але й величезна культурна програма для учасників та гостей міста, та, звичайно ж, гарячі вечірки Baku City Sounds, що супроводжували весь вікенд автоперегонів.

Вже за місяць, 29 травня, в Баку відбудеться ще один яскравий спортивний захід - місто прийматиме фінал Ліги Європи УЄФА. Баку відмінно підготувався до цієї надважливої події - ще у 2015 році було збудовано новий стадіон «Олімпійський», що вміщує 70 тис. глядачів. Влітку того ж року саме тут відбулись Перші Європейські ігри. Крім спортивного комплексу в Баку створена якісна інфраструктура для розміщення масштабної кількості гостей - сучасна мережа автошляхів, нові комфортабельні готелі, у тому числі п’ятизіркові, серед яких представлені практично всі світові бренди, туристичні маршрути та історичні пам’ятки, що зможуть задовольнити та зацікавити мандрівника з будь-якої країни світу. Та головним інфраструктурним надбанням і гордістю столиці є надсучасний аеропорт, що носить ім’я першого президента Азербайджану - Гейдара Алієва. Аеропорт здали в експлуатацію у квітні 2014-го, а у 2018 році за версією Skytrax йому було присвоєно категорію «5 зірок» - до речі, одному з дев’ятьох у світі.
СУЧАСНИЙ ПОДИХ МИНУЛОГО
При всій своїй ультрасучасності Баку вдалося зберегти старе місто. У самому серці оновленої столиці, на невеличкому пагорбі, до цих пір стоять стіни старої фортеці Ічері-Шехер, всередині якої відновлені мечеті та лазні, а на вузьких вулицях досі живе дух стародавнього Сходу. Чоловіки грають у нарди біля невеличких крамниць, коти гріються на сонці, на балконами сохне білизна - місцеві досі мешкають у відреставрованих старих будівлях, що давно вже є надбанням ЮНЕСКО. Над Ічері-Шехер підноситься «Дівоча Вежа» - візитівка та один із найважливіших «компонентів» приморського «фасаду» Баку, а на вулиці, де колись знімали стамбульські пристрасті «Діамантової руки», бажаючих впасти на бруківку зі словами «Черт побери!» - хоч греблю гати.
Музеї - ще одна можливість продемонструвати світові культурні та історичні надбання, а також народні традиції та коріння. Музей килима - унікальна будівля, що виконана у відповідній формі та прикрашена східними орнаментами. Всередині - величезна експозиція, присвячена традиціям килимоткацтва, що занурюють відвідувача у глиб століть.

У дивовижній за своєю архітектурою будівлі культурного центру імені Гейдара Алієва немов опиняєшся в іншому вимірі, де стіни перетікають у стелю, а повітря немов заповнене світлом панорамних вікон. Цей шедевр було збудовано за проектом видатної архітекторки Захі Хадід, будівля нагадує величезну мушлю та, без сумніву, здивує найдосвідченіших поціновувачів архітектури. Там відбуваються виставки та концерти, а також діє постійна експозиція, присвячена історії Азербайджану. Навколо Центру Гейдара Алієва розбили парк -- величезний простір, де по-європейські на газонах відпочивають молодь та сім’ї з дітьми. Баку ніби весь «витканий» з піщанику, проте в місті величезна кількість парків та зелені.
Окрім музеїв та сучасної архітектури, Баку пишається різноманітністю місцевих ресторанів - кулінарні шедеври азербайджанських кухарів назавжди залишать слід у пам’яті гурманів, що віддають перевагу гострим стравам із м’яса та стиглих овочів.
Баку доволі часто порівняють із Дубаєм за стрімке зростання хмарочосів та неабиякий розвиток амбіційних архітектурних проектів. І хоча останніми роками місто повністю змінило зовнішній вигляд, воно так і залишилося гостинною столицею сонячного Азербайджану, де затишно почуваєш себе серед нових будівель та місцевих посмішок.
МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ - AITF 2019
Індустрія гостинності дедалі стає однією з найголовніших в Азербайджані, і це недивно, адже величезні інвестиції у розбудову туристичної інфраструктури дають бажані результати. Все більше гостей зі всього світу, а особливо з Близького Сходу, надають перевагу Азербайджану для своєї наступної подорожі. З 4 по 6 квітня в Баку Експо Центрі відбулась 18-та Азербайджанська міжнародна виставка «Туризм та Подорожі» AITF 2019, головний майданчик зустрічі професіоналів туристичної галузі країни. Цього року свій туристичний потенціал презентували 189 компаній та організацій з 17 країн світу, а спонсором заходу стало Міністерство туризму Домініканської Республіки.

На стенді Азербайджанського бюро з туризму було презентовано оновлений туристичний бренд Азербайджану. Великий вибір пропозицій щодо туризму в Азербайджані та за кордоном було представлено в експозиції Азербайджанської асоціації туризму (AZTA), яка зібрала на своєму стенді представників туркомпаній, готелів та санаторіїв з Азербайджану.
Виставка AITF - це ще й різноманітна ділова програма. Протягом трьох днів відбувались B2B-зустрічі, під час яких представники місцевих туркомпаній мали змогу поспілкуватись з іноземними учасниками. З успіхом пройшли дискусійні панелі «Туризм в Азербайджані: нові обрії» за підтримки Американської торгової палати АМСНАМ. Під час дискусій обговорювались перспективи міста Баку як привабливої дестинації для MICE-індустрії. Спонсором проекту виступив Баку Конгрес Центр.
Яскравим додатковим заходом став семінар «Навколосвітній тур з Мандрівниками». Це новий проект від організаторів, у рамках якого відомі тревел-блогери Азербайджану ділились з майбутніми мандрівниками власним досвідом від подорожей, а також корисними порадами.
Закривав програму виставки AITF 2019 Фестиваль подорожей, під час якого іноземні учасники презентували культуру своїх країн, прикрасивши останній день експозиції яскравими шоу та гарним настроєм.
Наступного року виставка AITF 2020 відбудеться з 9 по 11 квітня в Баку Експо Центрі.ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ярослав ІЦКОВСЬКИЙ
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
18.09.2020
СИНЬООКА КОТОРСЬКА ЗАТОКА
Несподівано Чорногорія врятувала літо-2020. Українці скучили за європейськими краєвидами, чистенькими пляжами, стильними
Маршрут
23.12.2019
СПАДОК МАВРІВ ПІД СОНЦЕМ ІСПАНІЇ
Це батьківщина кориди, іспанська земля, на якій шаленець Дон Кіхот бився з вітряками. Тут, як і раніше, танцюють фламенко -
Маршрут
28.11.2019
МАДРИДСЬКА ОСІНЬ
Іспанію можна назвати величезним музеєм просто неба, адже кожний куточок цієї країни приховує безліч легенд, цікавих історичних
Маршрут
15.11.2019
ЗІ СМАКОМ РАВЛИКІВ І PINOT NOIR
Більшість мешканців Франції вважають, що Париж давно вже не той. Аби побачити справжню Францію, потрібно їхати до глибинки, туди,