12.09.2019
КРАЇНА ЯКА ВМІЄ ДИВУВАТИ
Словенія - маленьке диво у самому серці Європи. Країна, де дивовижним чином поєднуються величні гірські пасма, оточені засніженими схилами прозорі озера, у котрих віддзеркалюється безкрає небо, дивовижні печери й старовинні замки, повні легенд та таємниць.
Це рай для поціновувачів активного відпочинку й природних дивовиж, тут ви неодмінно залишите шматочок вашого серця.

У Словенії наздоганяє відчуття тихого спокою після метушні мегаполісів й галасливих міст. Любляна, невеличка по європейських мірках столиця, затишне й якесь домашнє місто, надихає на спокійні прогулянки по пішохідному центру, численним паркам та стародавнім костелам. У Люблянськім граді, що озирає місто з вершечку скелі, вам із задоволенням розкажуть історію цього краю, що губиться у глибині століть. А численні ресторани й бари нададуть можливість оцінити національну кухню й знамениті словенські вина -- за якістю вони не поступаються винам французьких та італійських виробників.

ОЗЕРА - БІРЮЗОВІ ОЧІ СЛОВЕНІЇ
Якщо в Googlе набрати «Словенія», то на комп'ютерному екрані з'являться тисячі фотографій гірських озер, в котрих віддзеркалюються скелясті вершини. Найпопулярніше озеро - Блєд, візитівка й символ країни. Посеред озера височіє острівець із католицькою церквою Діви Марії й шпичастою дзвіницею, з котрої над озером пливе мелодійний передзвін. Існує повір'я, що дзвін виконує заповітне бажання того, хто у нього задзвонить. Сюди на спеціальному човні приїздять молодята. До церкви - 99 сходинок, й нареченому треба пронести свою суджену на руках до самого вершечку, на знак того, що його кохання палке й непідвладне плину часу. Покататися по хвилях можуть усі бажаючі незалежно від сімейного статусу - туристичний човен «плетна» курсує між берегом і острівцем весь рік.
Менш туристичне, але більш величне озеро Бохінь - найбільше у Словенії, оточене горами, які прозвали «словенськими фіордами». Бохінь асоціюється з тишею й розміреними прогулянками, катанням на ровері по доріжках, що тягнуться біля кромки прозорої води. Теплої пори року тут можна провести кілька активних днів. Наприклад, здійснити сходження на вершину Триглав - це задоволення не вимагає спеціальної підготовки й доступне усім, кому подобається ходити по горах, дихаючи кришталево чистим повітрям із пахощами хвої. Той, кому подобаються гарні краєвиди, може піднятися на вершечок гори Фогельна на підйомнику. З неї відкривається неймовірна панорама озера і довколишніх гір. На озері Бохінь є й водні розваги. У селищі Рибчев Лаз можна орендувати каное - ідеальний спосіб побачити, як скелясті «словенські фіорди» нависають над бірюзовою товщею води.

Якщо обігнути гірський масив Триглав із протилежного боку, можна познайомитися зі «смарагдовою красунею» Словенії - річкою Соча. Її яскраво-бірюзовий колір й кришталево чиста вода дивують нереальними відтінками. Соча витікає з-під західних схилів гори Триглав, біжить по вузенькому каньйону, перетворюючись на досить потужну річку, колір якої з кожним кілометром стає все більш насиченим і яскравим. До скелястих урвистих схилів приїздять поціновувачі рафтингу й каякінгу. Соча -- одна з найкращих річок для цих видів спорту.

ТЕРМИ І МІНЕРАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА
Словенія - країна термальних лікувальних вод, які є джерелом здоров'я й гарного самопочуття. Ще за часів Давнього Риму «словенські» терми були відомі дивовижними цілющими місцевими джерелами. В Словенії є майже три десятка термальних лікувально-оздоровчих, медичних і косметичних центрів, обладнаних найсучаснішою технікою. Тут пропонують різноманітні оздоровчі програми на тлі залитих сонцем зелених пагорбів, де гудуть бджоли, пасуться череди корів й наливаються солодким нектаром важкі грона винограду.
Знаменитий курорт Рогашка Слатіна вважається одним із найкрасивіших лікувально-туристичних центрів Європи. Понад 400 років тут піклуються про здоров'я й самопочуття тих, хто хоче не тільки оздоровитися, але й отримати позитивні емоції від споглядання неймовірно красивої природи. Тут підтримують здоров'я завдяки унікальній мінеральній воді DonatMg - з найвищим у світі вмістом магнію. Вона знімає втому й поновлює життєву енергію.
Паннонська рівнина - край лікувальних джерел, які відкривають шлях до здоров'я й відмінного самопочуття. Лашко - це місце, де поєднуються велнес й здоров'я, пивоваріння і бджільництво. У місті, над котрим височіє замок, прямо біля річки Савінья, розташовано курорт Термана Лашко, а трохи далі - курорт Римськіє Терме. Помурьє й його курорти Моравськє Топліце, Раденці, Бановц і Лєндава -- теж край цілющих джерел.

Таласотерапія - ще один оздоровчий напрямок. У старовинному приморському місті Перан воду та грязі з місцевих солеварень використовують для ванн й обгортань, що омолоджують. Неподалік від Перана розташовані Перанські солеварні, де з 804 року й по цю пору використовують давні методи добування солі випарюванням на сонці. Найкрасивіше місто словенського узбережжя було буквально побудовано на солі. Сіль стала джерелом добробуту цього мальовничого середземноморського міста з його фортечними мурами, церквами й культурними пам'ятками. Спробувати й оцінити ефект таласотерапії можна у Сечовельських солеварнях, у розташованому тут SPA-центрі «Лепа Віда». Більшість природно-оздоровчих курортів і терм мають статус природних курортів Словенії. Високий рівень сервісу й професіоналізм медичного персоналу в поєднанні з невисокою вартістю лікування зробили Словенію популярною європейською здравницею.

КАРСТОВІ ПЕЧЕРИ - НА ПОТЯЗІ ПІДЗЕМЕЛЛЯМ
Словенія вміє дивувати туристів. Коли подорожуєш горами й рівнинами, навіть не здогадуєшся, що під зеленими килимами трав ховається цілий підземний світ. Та ще й такий величезний, що по ньому можна проїхати на потязі! Печера Постойна Яма - єдина карстова порожнина в світі, по якій прокладено залізничну колію. Колію побудували 140 років тому, для туристичних потреб було прокладено 5 км підземних шляхів.. Унікальний підземний потяг мчить своїх пасажирів по королівству карстових залів, тунелів і галерей з дивовижними сталактитами й сталагмітами. За півтори години екскурсії можна помилуватися сталагмітом «Хмарочос» висотою 16 м, побачити сніжно-білий символ печери Постойная Яма «Діамант» й її знаменитого мешканця «людську рибку». Колись існувало повір'я про те, що в печері мешкає дракон, а «людські рибки» - його дітлахи. В 2016 році в Постойній Ямі з ікринок «людської рибки» вперше за 200 років туристичної історії печери вилупилися дитинчата-«дракончики». Їх можна побачити, відвідавши печерний віварій, влаштований в одному з ходів унікальної печери. Постойна Яма визнана найбагатшою в світі по кількості видів живності, що її населяють: тут мешкають більш ніж 150 видів фауни. З деякими можна познайомитися й довідатися про них багато цікавого.

ЗАМКИ, В КОТРИХ МЕШКАЄ ДУХ ІСТОРІЇ
Що ж іще можна побачити в Словенії? Звичайно, замки. Найнезвичайніший у своєму роді - замок Оточєц. Він на відміну від більшості словенських замків розташований не на скелі, а на невеликому острові посеред річки Крка. Заснували фортецю фрейзінгські епіскопи, їм вона й належала більше двох століть, виконуючи виключно захисні функції. Кожен власник намагався залишити щось своє в архітектурі: з часом з'явилися розвідний міст і чудові розписи капели.
Біля Постойнської печери знаходиться Постойнський замок - найбільший печерний замок у світі. Більш ніж 800 років він гордо виступає з центру 123-метрової скелі. До нього ведуть потайні ходи з печери. За легендою, по цих ходах до печери зносили награбовані скарби. Власником замка був лицар Еразм Луєг - такий собі словенський Робін Гуд, котрий грабував багатіїв й їх торговельні каравани. Але не ділився він із бідняками, а ховав скарби в печері, за що не раз доводилося йому витримувати осаду від інших мисливців за награбованими скарбами. Завдяки унікальному розташуванню свого замку лицар-розбійник без проблем захищався від численних атак.

У Словенії багато замків, але найстарший і найромантичніший височіє на 130-метровій скелі над озером Блєд. Першу згадку про нього датують 1010 роком - тоді він називався Фельдес й належав єпископу Південного Тироля. Тільки у XIX столітті замок став приватною власністю. З мурів цього затишного й співмірного маленькій Словенії замку відкривається неймовірної краси краєвид на озеро й оточуючі гори. Стоячи на оглядовому майданчику замку, хочеться розкинути руки й злетіти як пташка над смарагдово-бірюзовою водою, дихаючи п'янким повітрям словенських гір, лісів і долин, щедро розсипаних рукою того, хто створив цей прекрасний маленький рай.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
30.11.2019
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ HAKUNA MATATA
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.
Країнознавство
19.11.2019
САУДІВСЬКА АРАВІЯ: ДВЕРІ ВІДЧИНЕНО!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може
Країнознавство
30.10.2019
ЛАЙТОВА БЕЗПЕЧНА АФРИКА
На Землі є ще незаймані місця, де гріє сонце й океанські хвилі б'ються об солоні камені. І одне з них - Кабо-Верде, острови
Країнознавство
24.10.2019
ALOHA, ГАВАЙЇ!
Фантастичний куточок, казка, що ожила, декорації для ідеального відпочинку, вічне свято - Гавайї дивують і захоплюють всіх,