12.09.2019
КРАЇНА ЯКА ВМІЄ ДИВУВАТИ
Словенія - маленьке диво у самому серці Європи. Країна, де дивовижним чином поєднуються величні гірські пасма, оточені засніженими схилами прозорі озера, у котрих віддзеркалюється безкрає небо, дивовижні печери й старовинні замки, повні легенд та таємниць.
Це рай для поціновувачів активного відпочинку й природних дивовиж, тут ви неодмінно залишите шматочок вашого серця.

У Словенії наздоганяє відчуття тихого спокою після метушні мегаполісів й галасливих міст. Любляна, невеличка по європейських мірках столиця, затишне й якесь домашнє місто, надихає на спокійні прогулянки по пішохідному центру, численним паркам та стародавнім костелам. У Люблянськім граді, що озирає місто з вершечку скелі, вам із задоволенням розкажуть історію цього краю, що губиться у глибині століть. А численні ресторани й бари нададуть можливість оцінити національну кухню й знамениті словенські вина -- за якістю вони не поступаються винам французьких та італійських виробників.

ОЗЕРА - БІРЮЗОВІ ОЧІ СЛОВЕНІЇ
Якщо в Googlе набрати «Словенія», то на комп'ютерному екрані з'являться тисячі фотографій гірських озер, в котрих віддзеркалюються скелясті вершини. Найпопулярніше озеро - Блєд, візитівка й символ країни. Посеред озера височіє острівець із католицькою церквою Діви Марії й шпичастою дзвіницею, з котрої над озером пливе мелодійний передзвін. Існує повір'я, що дзвін виконує заповітне бажання того, хто у нього задзвонить. Сюди на спеціальному човні приїздять молодята. До церкви - 99 сходинок, й нареченому треба пронести свою суджену на руках до самого вершечку, на знак того, що його кохання палке й непідвладне плину часу. Покататися по хвилях можуть усі бажаючі незалежно від сімейного статусу - туристичний човен «плетна» курсує між берегом і острівцем весь рік.
Менш туристичне, але більш величне озеро Бохінь - найбільше у Словенії, оточене горами, які прозвали «словенськими фіордами». Бохінь асоціюється з тишею й розміреними прогулянками, катанням на ровері по доріжках, що тягнуться біля кромки прозорої води. Теплої пори року тут можна провести кілька активних днів. Наприклад, здійснити сходження на вершину Триглав - це задоволення не вимагає спеціальної підготовки й доступне усім, кому подобається ходити по горах, дихаючи кришталево чистим повітрям із пахощами хвої. Той, кому подобаються гарні краєвиди, може піднятися на вершечок гори Фогельна на підйомнику. З неї відкривається неймовірна панорама озера і довколишніх гір. На озері Бохінь є й водні розваги. У селищі Рибчев Лаз можна орендувати каное - ідеальний спосіб побачити, як скелясті «словенські фіорди» нависають над бірюзовою товщею води.

Якщо обігнути гірський масив Триглав із протилежного боку, можна познайомитися зі «смарагдовою красунею» Словенії - річкою Соча. Її яскраво-бірюзовий колір й кришталево чиста вода дивують нереальними відтінками. Соча витікає з-під західних схилів гори Триглав, біжить по вузенькому каньйону, перетворюючись на досить потужну річку, колір якої з кожним кілометром стає все більш насиченим і яскравим. До скелястих урвистих схилів приїздять поціновувачі рафтингу й каякінгу. Соча -- одна з найкращих річок для цих видів спорту.

ТЕРМИ І МІНЕРАЛЬНІ ДЖЕРЕЛА
Словенія - країна термальних лікувальних вод, які є джерелом здоров'я й гарного самопочуття. Ще за часів Давнього Риму «словенські» терми були відомі дивовижними цілющими місцевими джерелами. В Словенії є майже три десятка термальних лікувально-оздоровчих, медичних і косметичних центрів, обладнаних найсучаснішою технікою. Тут пропонують різноманітні оздоровчі програми на тлі залитих сонцем зелених пагорбів, де гудуть бджоли, пасуться череди корів й наливаються солодким нектаром важкі грона винограду.
Знаменитий курорт Рогашка Слатіна вважається одним із найкрасивіших лікувально-туристичних центрів Європи. Понад 400 років тут піклуються про здоров'я й самопочуття тих, хто хоче не тільки оздоровитися, але й отримати позитивні емоції від споглядання неймовірно красивої природи. Тут підтримують здоров'я завдяки унікальній мінеральній воді DonatMg - з найвищим у світі вмістом магнію. Вона знімає втому й поновлює життєву енергію.
Паннонська рівнина - край лікувальних джерел, які відкривають шлях до здоров'я й відмінного самопочуття. Лашко - це місце, де поєднуються велнес й здоров'я, пивоваріння і бджільництво. У місті, над котрим височіє замок, прямо біля річки Савінья, розташовано курорт Термана Лашко, а трохи далі - курорт Римськіє Терме. Помурьє й його курорти Моравськє Топліце, Раденці, Бановц і Лєндава -- теж край цілющих джерел.

Таласотерапія - ще один оздоровчий напрямок. У старовинному приморському місті Перан воду та грязі з місцевих солеварень використовують для ванн й обгортань, що омолоджують. Неподалік від Перана розташовані Перанські солеварні, де з 804 року й по цю пору використовують давні методи добування солі випарюванням на сонці. Найкрасивіше місто словенського узбережжя було буквально побудовано на солі. Сіль стала джерелом добробуту цього мальовничого середземноморського міста з його фортечними мурами, церквами й культурними пам'ятками. Спробувати й оцінити ефект таласотерапії можна у Сечовельських солеварнях, у розташованому тут SPA-центрі «Лепа Віда». Більшість природно-оздоровчих курортів і терм мають статус природних курортів Словенії. Високий рівень сервісу й професіоналізм медичного персоналу в поєднанні з невисокою вартістю лікування зробили Словенію популярною європейською здравницею.

КАРСТОВІ ПЕЧЕРИ - НА ПОТЯЗІ ПІДЗЕМЕЛЛЯМ
Словенія вміє дивувати туристів. Коли подорожуєш горами й рівнинами, навіть не здогадуєшся, що під зеленими килимами трав ховається цілий підземний світ. Та ще й такий величезний, що по ньому можна проїхати на потязі! Печера Постойна Яма - єдина карстова порожнина в світі, по якій прокладено залізничну колію. Колію побудували 140 років тому, для туристичних потреб було прокладено 5 км підземних шляхів.. Унікальний підземний потяг мчить своїх пасажирів по королівству карстових залів, тунелів і галерей з дивовижними сталактитами й сталагмітами. За півтори години екскурсії можна помилуватися сталагмітом «Хмарочос» висотою 16 м, побачити сніжно-білий символ печери Постойная Яма «Діамант» й її знаменитого мешканця «людську рибку». Колись існувало повір'я про те, що в печері мешкає дракон, а «людські рибки» - його дітлахи. В 2016 році в Постойній Ямі з ікринок «людської рибки» вперше за 200 років туристичної історії печери вилупилися дитинчата-«дракончики». Їх можна побачити, відвідавши печерний віварій, влаштований в одному з ходів унікальної печери. Постойна Яма визнана найбагатшою в світі по кількості видів живності, що її населяють: тут мешкають більш ніж 150 видів фауни. З деякими можна познайомитися й довідатися про них багато цікавого.

ЗАМКИ, В КОТРИХ МЕШКАЄ ДУХ ІСТОРІЇ
Що ж іще можна побачити в Словенії? Звичайно, замки. Найнезвичайніший у своєму роді - замок Оточєц. Він на відміну від більшості словенських замків розташований не на скелі, а на невеликому острові посеред річки Крка. Заснували фортецю фрейзінгські епіскопи, їм вона й належала більше двох століть, виконуючи виключно захисні функції. Кожен власник намагався залишити щось своє в архітектурі: з часом з'явилися розвідний міст і чудові розписи капели.
Біля Постойнської печери знаходиться Постойнський замок - найбільший печерний замок у світі. Більш ніж 800 років він гордо виступає з центру 123-метрової скелі. До нього ведуть потайні ходи з печери. За легендою, по цих ходах до печери зносили награбовані скарби. Власником замка був лицар Еразм Луєг - такий собі словенський Робін Гуд, котрий грабував багатіїв й їх торговельні каравани. Але не ділився він із бідняками, а ховав скарби в печері, за що не раз доводилося йому витримувати осаду від інших мисливців за награбованими скарбами. Завдяки унікальному розташуванню свого замку лицар-розбійник без проблем захищався від численних атак.

У Словенії багато замків, але найстарший і найромантичніший височіє на 130-метровій скелі над озером Блєд. Першу згадку про нього датують 1010 роком - тоді він називався Фельдес й належав єпископу Південного Тироля. Тільки у XIX столітті замок став приватною власністю. З мурів цього затишного й співмірного маленькій Словенії замку відкривається неймовірної краси краєвид на озеро й оточуючі гори. Стоячи на оглядовому майданчику замку, хочеться розкинути руки й злетіти як пташка над смарагдово-бірюзовою водою, дихаючи п'янким повітрям словенських гір, лісів і долин, щедро розсипаних рукою того, хто створив цей прекрасний маленький рай.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
04.01.2020
СХІДНИЙ СИЛУЕТ ІРАНУ
Закрита й тому таємнича країна вабить мандрівників яскравою бірюзою кахлів на стародавніх мечетях, пахощами тихих садів із
Країнознавство
28.12.2019
ЧАРІВНА СЕНЬЙОРА КОЛУМБІЯ
Сьогодні країни Латинської Америки вже перестали бути для мандрівників екзотикою. Більшість туристичних компаній повністю освоїли
Країнознавство
30.11.2019
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ HAKUNA MATATA
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.
Країнознавство
19.11.2019
САУДІВСЬКА АРАВІЯ: ДВЕРІ ВІДЧИНЕНО!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може