15.07.2019
КАЛІФОРНІЯ: НА АВТО ПО УЗБЕРЕЖЖЮ, ГОРАХ І ПУСТЕЛЯХ
Знаєте, чому лише 40% американців виїздять за межі власної країни? Тому що в Штатах є все, що можна побачити в інших куточках світу. Величезній багатоликій країні дісталися океани й гори, ліси і пустелі, справжні джунглі й вражаючої краси водоспади, гігантські мегаполіси й маленькі затишні містечка.

Не вистачить усього життя щоб побачити всі яскраві пам'ятки США. А Каліфорнія - справжній концентрат найяскравіших природних ландшафтів. Щоб остаточно й безповоротно закохатися у США, треба прилетіти у Сан-Франциско, орендувати автомобіль й помчати на зустріч з океаном, горами й пустелями Каліфорнії.

МАРШРУТ ПОДОРОЖІ

Наша подорож розпочалася й закінчилася у Сан-Франциско. Це місто раз і назавжди розбило мені серце: зелень і парки, набережні й причали, старі трамваї, що швидко рухаються пагористими вулицями, міст Золоті ворота й океан - тут концентрація романтики на метр квадратний перевищує всі мислимі й немислимі показники. Але всидіти на місці неможливо, хоча бажання покуштувати місцеві страви у кожній другій кав'ярні схиляло до думки, що виїхавши з Сан-Франциско, ми втратимо чималенький пласт вражень. Але доводиться вибирати. За десять днів ми подолали близько двох тисяч кілометрів по чудових каліфорнійських дорогах, побували у чотирьох національних парках, змішавши у величезний клубок вражень гори й долини, пустелю й океан. А між ними було несказанне відчуття єдності з дорогою, коли кожну хвилину відкривається щось нове й незвідане.

ТРАСА №1 - ВЗДОВЖ ОКЕАНУ З ВІТЕРЦЕМ
Вздовж Каліфорнійського узбережжя між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом пролягла одна з найкрасивіших доріг світу - Траса №1, або Pacific Coast Highway 1. Подорож по цьому маршруту - це постійна зміна захоплюючих краєвидів на океан й прибережні скелі, що нависають над дорогою, нескінченна кількість арочних мостів й оглядових майданчиків. Неможливо втриматися від того, щоб не зупинятися кожні триста метрів: «Ой, подивись, який краєвид! А он ще, і ще!» На поїздку цією трасою треба «закласти» як мінімум два дні, щоб прогулятися по безлюдних пляжах і дюнах Монтерея, фантастично красивих пірсах Пісмо, що виходять глибоко в океан, дійти до маяків і спостерігати, як пелікани поважно ходять вздовж краю бурунів й дослухатися до шуму океану.
Неподалік від Сан-Франциско є надзвичайно красивий маяк Pigeon Point Lighthouse, який розташовано біля містечка Пескадеро. На територію маяка можна потрапити безкоштовно, а безнадійні романтики навіть можуть зупинитися на ночівлю в затишному хостелі, побудованому біля маяка. Ввечері тут «демонструють» захід сонця, а на світанку довкола маяка скачуть кролики, плутаються під ногами й нікого не бояться. По дорозі зупиніться у маленькому місті Кармел - воно ніби вийшло з казок Андерсена. Будиночки з вигадливими покрівлями, крихітними балконами й казкової краси садами, де за місце під сонцем сперечаються троянди й плющ, - здається, що за одну мить телепортувався з Каліфорнії в затишну Скандинавію.

На шляху мандрівників розташований один із найкрасивіших національних парків каліфорнійського узбережжя - це Big Sur, знаний скелястими берегами, вкритими лісом і дорогою, що гадюкою в'ється над урвищем. Тут геть немає місцевих мешканців, недоторкана природа: океан б'ється у скелі і під час відливу відкриває пляжі з чорним та фіолетовим піском, сяють далекі маяки, що вказують шлях човнам. А коли закінчується гірське пасмо, знову відкриваються багатокілометрові пляжі, на котрих господарюють морські слони. На узбережжі біля селища Сан-Симеон вони почувають себе дуже комфортно, вилежуються цілий день на пісочку, гріючи один одному боки. До них можна наблизитися на десять метрів. Для туристів облаштовані безпечні оглядові майданчики, з котрих зручно спостерігати за життям тварин в їх рідному життєвому середовищі.

ДОЛИНА СМЕРТІ - ЖАРКО, НЕ ТЕ СЛОВО!

Після прохолодного узбережжя варто відвідати посушливу й спекотну Долину смерті - національний парк, розташований на кордоні Каліфорнії і штату Невада. Чим цікаве це місце? Тут знаходиться найнижча точка Північноамериканського континенту - мінус 85 метрів. Вона розташована на дні висохлого озера Bad Water. Це величезний простір, вкритий сліпуче-білими кристалами солі, які сяють на сонці. По висохлому від спеки озеру в мареві розпеченого повітря щодня гуляють сотні туристів. Температури тут украй екстремальні - літом термометр лякає +50 градусами за Цельсієм. Зате навесні й восени у Долині смерті безліч туристів, адже тут надзвичайно красиво й таки є чим помилуватися. Тут вражаючі каньйони й соляні озера, кам'яниста пустеля й піщані дюни.
Якщо потрапити у Долину смерті рано-вранці, можна наважитися на нескладний трек по Золотому каньйону, котрий на світанку міниться усіма відтінками жовтого та червоного. «Підсумком» маршруту стануть скелі Кафедраль, що нависають над головою, ніби хори в величезному соборі. Якщо запланувати ночівлю у Долині, то можна встигнути побувати на висохлому озері Grandstand. Тут відбувається дивне й незрозуміле явище: можна побачити каміння, яке повзає, тобто самостійно пересувається, по дну висохлого озера. А коли сонце сідатиме, побродити серед великих дюн Mesquite Flat Sand Dunes або піднятися на оглядовий майданчик Zabriskie Point - неймовірні краєвиди Долини Смерті залишають найяскравіші враження.
Вартість семиденного відвідування Долини Смерті - $30 з автомобіля.
Потрібно заздалегідь залити повний бак. По-перше, є тільки дві заправки, де ціна на паливо зростає паралельно температурі на термометрі, а по-друге, відстані - величезні, а заправки - тільки на в'їзді й виїзді з долини. Може не вистачити.

ДЕРЕВА-ГІГАНТИ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПАРКУ СЕКВОЯ

Цей природний парк і заповідник знаходиться на південному сході гірського хребта Сьерра-Невада. Він знаний у всьому світі завдяки «Гігантському лісу», де ростуть гігантські секвої віком понад тисячу років. Побачити такі дерева можна тут та ще в деяких місцях Каліфорнії. Величезні секвої дивують своїми невірогідними розмірами й надзвичайною міццю. По парку Секвоя зручно пересуватися автомобілем або ж безкоштовними автобусами-шаттлами, котрі курсують між оглядовими майданчиками. Влітку у парку Секвоя можна пройти кількома не надто складними, але надзвичайно красивими маршрутами, весь час дивлячись угору, в спробах побачити вершечки дерев. Якщо пощастить із погодою й в горах не впаде туман, можна пройти маршрутом Trail of 100 Giants Trailhead, серед гігантських дерев. І обов'язково відвідати найстарше дерево світу - Генерала Шермана. Тут легко відчути себе маленьким гномом, зупинившись біля підніжжя самої великої секвої в світі. Неймовірних розмірів дерево викликає захват і повагу - висота 84 метри, обхват стовбура поблизу коріння - 31 метр!
Відвідання парку коштує $35 на сім днів з автомобіля, в якому від однієї до п'яти осіб.

ЙОСЕМІТІ - ТАМ, ДЕ ЖИВУТЬ ВОДОСПАДИ

Йосеміті - це долина, захована у горах Сьєрра-Невади. Вона утворилася близько 15 тис. років тому, її «прорізав» стародавній льодовик, що вже розтав. Зелена долина з усіх боків оточена високими скелями, з котрих спадають потужні водоспади. Коли потрапляєш у Йосеміті вперше, розум відмовляються вірити в те, що таке казкове місце існує на нашій планеті. Милуючись цим дивом з оглядового майданчику, хочеться протерти очі - бо те, що ти бачиш, надзвичайно нагадує ідеальну картину геніального художника.
Спочатку автомобіль виїздить із довгого тунелю на головний оглядовий майданчик, звідки відкривається панорамний краєвид на водоспади й скелю Єль-Капітан. Подорожуючи долиною на автомобілі, варто відразу повернути на доріжку, що веде на оглядовий майданчик Глейшер Пойнт (Glacier Point). А якщо дозволяє час, краще погуляти по долині пішки - це самий нескладний варіант активного відпочинку. По дорозі можна завітати на заливні луги, де квітнуть дикі орхідеї, й навіть скупатися у гірській річці з видом на водоспади.
Відвідання долини коштує $35 на тиждень за автомобіль.
А ще краще залишитися в долині на кілька днів, у кемпінгу чи готелі, що розташовані біля підніжжя скель. І вже звідти робити щоденні вилазки до водоспадів, пройти одним із мальовничих гірських маршрутів. Наприклад, до вершечку Йосемітського водоспаду: підйом разом зі спуском триватиме 7-8 годин. Не особливо складний й надзвичайно приємний трек, під час якого ви будете чути гуркіт водоспаду, бачити веселки від крапель кришталево чистої води, що приємно освіжатиме, коли вітерець дмухне у ваш бік.
Є й легший маршрут Mist Trail, що веде до водоспадів Вернал і Ніагара. Прогулянка триватиме близько 5 годин з підйомом і спуском. Туристів тут значно більше, особливо у вихідні дні, - адже цей маршрут не складний навіть для дітей і людей старшого віку. Так що на стежинку краще вийти якомога раніше. І не забудьте захопити дощовик - водоспад Вернал летить униз поряд із доріжкою, без дощовика весь одяг швидко промокне. Долина Йосеміті - ідеальне місце для хайкінгу: після тривалого підйому, як нагороду за наполегливість, можна влаштувати пікнік із найкращим у світі краєвидом на скелі, водоспади, а в подарунок від природи отримати персональну веселку.


ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
25.10.2020
ОЦИФРОВАНА АНТИЧНІСТЬ АНТАЛІЇ
Для нещасть у житті може бути лише три причини: мало подорожували, мало подорожували і... мало подорожували! У цей туристично
Маршрут
15.10.2020
ДУБРОВНИК - ТУРИСТИЧНИЙ ЛАЙФХАК 2020
Хорватія першою з країн ЄС відкрила кордони для українських (і не тільки) туристів. І незважаючи на всесвітню «коронапаніку»,
Маршрут
18.09.2020
СИНЬООКА КОТОРСЬКА ЗАТОКА
Несподівано Чорногорія врятувала літо-2020. Українці скучили за європейськими краєвидами, чистенькими пляжами, стильними
Маршрут
23.12.2019
СПАДОК МАВРІВ ПІД СОНЦЕМ ІСПАНІЇ
Це батьківщина кориди, іспанська земля, на якій шаленець Дон Кіхот бився з вітряками. Тут, як і раніше, танцюють фламенко -