15.07.2019
КАЛІФОРНІЯ: НА АВТО ПО УЗБЕРЕЖЖЮ, ГОРАХ І ПУСТЕЛЯХ
Знаєте, чому лише 40% американців виїздять за межі власної країни? Тому що в Штатах є все, що можна побачити в інших куточках світу. Величезній багатоликій країні дісталися океани й гори, ліси і пустелі, справжні джунглі й вражаючої краси водоспади, гігантські мегаполіси й маленькі затишні містечка.

Не вистачить усього життя щоб побачити всі яскраві пам'ятки США. А Каліфорнія - справжній концентрат найяскравіших природних ландшафтів. Щоб остаточно й безповоротно закохатися у США, треба прилетіти у Сан-Франциско, орендувати автомобіль й помчати на зустріч з океаном, горами й пустелями Каліфорнії.

МАРШРУТ ПОДОРОЖІ

Наша подорож розпочалася й закінчилася у Сан-Франциско. Це місто раз і назавжди розбило мені серце: зелень і парки, набережні й причали, старі трамваї, що швидко рухаються пагористими вулицями, міст Золоті ворота й океан - тут концентрація романтики на метр квадратний перевищує всі мислимі й немислимі показники. Але всидіти на місці неможливо, хоча бажання покуштувати місцеві страви у кожній другій кав'ярні схиляло до думки, що виїхавши з Сан-Франциско, ми втратимо чималенький пласт вражень. Але доводиться вибирати. За десять днів ми подолали близько двох тисяч кілометрів по чудових каліфорнійських дорогах, побували у чотирьох національних парках, змішавши у величезний клубок вражень гори й долини, пустелю й океан. А між ними було несказанне відчуття єдності з дорогою, коли кожну хвилину відкривається щось нове й незвідане.

ТРАСА №1 - ВЗДОВЖ ОКЕАНУ З ВІТЕРЦЕМ
Вздовж Каліфорнійського узбережжя між Сан-Франциско і Лос-Анджелесом пролягла одна з найкрасивіших доріг світу - Траса №1, або Pacific Coast Highway 1. Подорож по цьому маршруту - це постійна зміна захоплюючих краєвидів на океан й прибережні скелі, що нависають над дорогою, нескінченна кількість арочних мостів й оглядових майданчиків. Неможливо втриматися від того, щоб не зупинятися кожні триста метрів: «Ой, подивись, який краєвид! А он ще, і ще!» На поїздку цією трасою треба «закласти» як мінімум два дні, щоб прогулятися по безлюдних пляжах і дюнах Монтерея, фантастично красивих пірсах Пісмо, що виходять глибоко в океан, дійти до маяків і спостерігати, як пелікани поважно ходять вздовж краю бурунів й дослухатися до шуму океану.
Неподалік від Сан-Франциско є надзвичайно красивий маяк Pigeon Point Lighthouse, який розташовано біля містечка Пескадеро. На територію маяка можна потрапити безкоштовно, а безнадійні романтики навіть можуть зупинитися на ночівлю в затишному хостелі, побудованому біля маяка. Ввечері тут «демонструють» захід сонця, а на світанку довкола маяка скачуть кролики, плутаються під ногами й нікого не бояться. По дорозі зупиніться у маленькому місті Кармел - воно ніби вийшло з казок Андерсена. Будиночки з вигадливими покрівлями, крихітними балконами й казкової краси садами, де за місце під сонцем сперечаються троянди й плющ, - здається, що за одну мить телепортувався з Каліфорнії в затишну Скандинавію.

На шляху мандрівників розташований один із найкрасивіших національних парків каліфорнійського узбережжя - це Big Sur, знаний скелястими берегами, вкритими лісом і дорогою, що гадюкою в'ється над урвищем. Тут геть немає місцевих мешканців, недоторкана природа: океан б'ється у скелі і під час відливу відкриває пляжі з чорним та фіолетовим піском, сяють далекі маяки, що вказують шлях човнам. А коли закінчується гірське пасмо, знову відкриваються багатокілометрові пляжі, на котрих господарюють морські слони. На узбережжі біля селища Сан-Симеон вони почувають себе дуже комфортно, вилежуються цілий день на пісочку, гріючи один одному боки. До них можна наблизитися на десять метрів. Для туристів облаштовані безпечні оглядові майданчики, з котрих зручно спостерігати за життям тварин в їх рідному життєвому середовищі.

ДОЛИНА СМЕРТІ - ЖАРКО, НЕ ТЕ СЛОВО!

Після прохолодного узбережжя варто відвідати посушливу й спекотну Долину смерті - національний парк, розташований на кордоні Каліфорнії і штату Невада. Чим цікаве це місце? Тут знаходиться найнижча точка Північноамериканського континенту - мінус 85 метрів. Вона розташована на дні висохлого озера Bad Water. Це величезний простір, вкритий сліпуче-білими кристалами солі, які сяють на сонці. По висохлому від спеки озеру в мареві розпеченого повітря щодня гуляють сотні туристів. Температури тут украй екстремальні - літом термометр лякає +50 градусами за Цельсієм. Зате навесні й восени у Долині смерті безліч туристів, адже тут надзвичайно красиво й таки є чим помилуватися. Тут вражаючі каньйони й соляні озера, кам'яниста пустеля й піщані дюни.
Якщо потрапити у Долину смерті рано-вранці, можна наважитися на нескладний трек по Золотому каньйону, котрий на світанку міниться усіма відтінками жовтого та червоного. «Підсумком» маршруту стануть скелі Кафедраль, що нависають над головою, ніби хори в величезному соборі. Якщо запланувати ночівлю у Долині, то можна встигнути побувати на висохлому озері Grandstand. Тут відбувається дивне й незрозуміле явище: можна побачити каміння, яке повзає, тобто самостійно пересувається, по дну висохлого озера. А коли сонце сідатиме, побродити серед великих дюн Mesquite Flat Sand Dunes або піднятися на оглядовий майданчик Zabriskie Point - неймовірні краєвиди Долини Смерті залишають найяскравіші враження.
Вартість семиденного відвідування Долини Смерті - $30 з автомобіля.
Потрібно заздалегідь залити повний бак. По-перше, є тільки дві заправки, де ціна на паливо зростає паралельно температурі на термометрі, а по-друге, відстані - величезні, а заправки - тільки на в'їзді й виїзді з долини. Може не вистачити.

ДЕРЕВА-ГІГАНТИ В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПАРКУ СЕКВОЯ

Цей природний парк і заповідник знаходиться на південному сході гірського хребта Сьерра-Невада. Він знаний у всьому світі завдяки «Гігантському лісу», де ростуть гігантські секвої віком понад тисячу років. Побачити такі дерева можна тут та ще в деяких місцях Каліфорнії. Величезні секвої дивують своїми невірогідними розмірами й надзвичайною міццю. По парку Секвоя зручно пересуватися автомобілем або ж безкоштовними автобусами-шаттлами, котрі курсують між оглядовими майданчиками. Влітку у парку Секвоя можна пройти кількома не надто складними, але надзвичайно красивими маршрутами, весь час дивлячись угору, в спробах побачити вершечки дерев. Якщо пощастить із погодою й в горах не впаде туман, можна пройти маршрутом Trail of 100 Giants Trailhead, серед гігантських дерев. І обов'язково відвідати найстарше дерево світу - Генерала Шермана. Тут легко відчути себе маленьким гномом, зупинившись біля підніжжя самої великої секвої в світі. Неймовірних розмірів дерево викликає захват і повагу - висота 84 метри, обхват стовбура поблизу коріння - 31 метр!
Відвідання парку коштує $35 на сім днів з автомобіля, в якому від однієї до п'яти осіб.

ЙОСЕМІТІ - ТАМ, ДЕ ЖИВУТЬ ВОДОСПАДИ

Йосеміті - це долина, захована у горах Сьєрра-Невади. Вона утворилася близько 15 тис. років тому, її «прорізав» стародавній льодовик, що вже розтав. Зелена долина з усіх боків оточена високими скелями, з котрих спадають потужні водоспади. Коли потрапляєш у Йосеміті вперше, розум відмовляються вірити в те, що таке казкове місце існує на нашій планеті. Милуючись цим дивом з оглядового майданчику, хочеться протерти очі - бо те, що ти бачиш, надзвичайно нагадує ідеальну картину геніального художника.
Спочатку автомобіль виїздить із довгого тунелю на головний оглядовий майданчик, звідки відкривається панорамний краєвид на водоспади й скелю Єль-Капітан. Подорожуючи долиною на автомобілі, варто відразу повернути на доріжку, що веде на оглядовий майданчик Глейшер Пойнт (Glacier Point). А якщо дозволяє час, краще погуляти по долині пішки - це самий нескладний варіант активного відпочинку. По дорозі можна завітати на заливні луги, де квітнуть дикі орхідеї, й навіть скупатися у гірській річці з видом на водоспади.
Відвідання долини коштує $35 на тиждень за автомобіль.
А ще краще залишитися в долині на кілька днів, у кемпінгу чи готелі, що розташовані біля підніжжя скель. І вже звідти робити щоденні вилазки до водоспадів, пройти одним із мальовничих гірських маршрутів. Наприклад, до вершечку Йосемітського водоспаду: підйом разом зі спуском триватиме 7-8 годин. Не особливо складний й надзвичайно приємний трек, під час якого ви будете чути гуркіт водоспаду, бачити веселки від крапель кришталево чистої води, що приємно освіжатиме, коли вітерець дмухне у ваш бік.
Є й легший маршрут Mist Trail, що веде до водоспадів Вернал і Ніагара. Прогулянка триватиме близько 5 годин з підйомом і спуском. Туристів тут значно більше, особливо у вихідні дні, - адже цей маршрут не складний навіть для дітей і людей старшого віку. Так що на стежинку краще вийти якомога раніше. І не забудьте захопити дощовик - водоспад Вернал летить униз поряд із доріжкою, без дощовика весь одяг швидко промокне. Долина Йосеміті - ідеальне місце для хайкінгу: після тривалого підйому, як нагороду за наполегливість, можна влаштувати пікнік із найкращим у світі краєвидом на скелі, водоспади, а в подарунок від природи отримати персональну веселку.


ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Ірина САВИНА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Маршрут
Маршрут
23.12.2019
СПАДОК МАВРІВ ПІД СОНЦЕМ ІСПАНІЇ
Це батьківщина кориди, іспанська земля, на якій шаленець Дон Кіхот бився з вітряками. Тут, як і раніше, танцюють фламенко -
Маршрут
28.11.2019
МАДРИДСЬКА ОСІНЬ
Іспанію можна назвати величезним музеєм просто неба, адже кожний куточок цієї країни приховує безліч легенд, цікавих історичних
Маршрут
15.11.2019
ЗІ СМАКОМ РАВЛИКІВ І PINOT NOIR
Більшість мешканців Франції вважають, що Париж давно вже не той. Аби побачити справжню Францію, потрібно їхати до глибинки, туди,
Маршрут
08.11.2019
УСЯ ГРЕЦІЯ НА ОДНОМУ ОСТРОВІ
Евбія або Евіа - другий за площиною після Криту грецький острів, який від материкової Греції відділяє лише протока Евріпос. Тут