18.08.2019
ФЕЄРІЯ ФОНТАНІВ ЄВРОПИ
Мандрівники кажуть: якщо під час подорожі кинеш монетку до фонтану, то обов'язково повернешся в те місто, яке тебе зачарувало.
Втім, притягують туристів і самі фонтани з дивовижними каскадами, які ввечері ефектно підсвічується вогнями. Саме вони часто є найвідомішими архітектурними пам'ятками. А в спекотну літню днину тут можна знайти довгоочікувану прохолоду.

ЗУСТРІНЕМОСЯ В РИМІ, БІЛЯ ТРЕВІ
Якщо Київ - це місто-сад, то Рим - місто-фонтан. Жодна столиця миру не нараховує їх стільки. Пишні та чудові, схожі на театральні декорації, які вражають своєю красою, або ж невеликі й елегантні, заховані в скромних італійських двориках, - фонтани Риму мають величезну різноманітність розмірів і витончених форм. У стародавні часи їх налічувалося понад дві тисячі. Деякі з них збереглися до сьогодні. Воду з таких резервуарів набирали глечиками і використовували для пиття; тут таки ж, як не дивно, прали білизну. Тільки в Середньовіччя ці споруди стали більш монументальними і почали грати роль прикрас для вулиць і площ, створюючи неповторний вигляд Риму.
Фонтан Треві у Римі (Італія)
Найвідоміший із них - фонтан Треві. Свою назву він отримав через те, що стоїть на перетині трьох вулиць. Величний фасад палацу (Palazzo Poli) та фонтан із чудернацькими статуями морських богів і мешканців глибин сприймаються як єдине ціле, і тому фонтан здається ще грандіознішим. Цей шедевр у вишуканому стилі бароко був побудований в XVIII столітті архітектором Ніколо Сальві. У правій частині фонтану розташовані так звані «трубочки закоханих». За легендою, молоді пари, що вип’ють із них води, будуть любити одне одного й жити в злагоді до самої старості. А ще Треві - це неабияке джерело збагачення римської казни. Щороку з дна найбільшого римського фонтану дістають близько мільйона євро. У знаменитому фільмі Фелліні «Дольче віта» («Солодке життя») актрисі Аніті Екберг довелося скупатися в ньому. Проте повторювати таке зараз аж ніяк не потрібно: сміливцям доведеться заплатити штраф у півтисячі євро!

ЛОНДОНСЬКІ ДЕНДІ
Фонтани на знаменитій Трафальгарській площі в центрі Лондона - одна з головних визначних пам'яток британської столиці, вони відображають величний дух Англії. Розташовані між колоною Нельсона та Національною галереєю, ці красені були зведені в 1845 році, а для приведення їх у дію інженери використовували парову машину. Цікаво, що фонтани були встановлені не стільки для краси, скільки з метою перешкоджати демонстраціям і протестам незадоволеного натовпу. Адже якщо в центрі стоїть така велика композиція, тисячам людей буде складно зібратися в одному місці. А ось попити смачної артезіанської води - будь ласка.
Фонтан на Трафальгарській площі у Лондоні (Велика Британія
Через століття сер Едвард Лютенс провів реконструкцію, на яку витратив більше 50 тис. фунтів - величезну на ті часи суму. Традиційні кам'яні фонтани замінили більш сучасними й прикрасили їх бронзовими фігурами русалок, дельфінів, а також тритонів. Старі чаші демонтували і подарували канадським містам Оттава і Реджайна. Цікаво, що вони до цих пір справно працюють. Останні реконструкції фонтанів проводили в 2009 і 2012 роках, їх обладнали новим насосом, що дозволяє вистрілювати струмені води в небо на висоту 24 метри, а також модною системою LED-підсвічування, що дає можливість складати всілякі комбінації кольорів.

ВОДЯНІ ГАРМАТИ В СЕРЦІ ПАРИЖА

Знаменитий фонтан Трокадеро простягнувся від центрального входу палацу Шайо до Йенського мосту. Це красива низка басейнів-фонтанів в парку Трокадеро, що навпроти Ейфелевої вежі. Фонтан - «дитя» Всесвітньої виставки 1937 року, хоча його попередник був зведений у 1878 році за проектом головного архітектора Парижа Габріеля Давью разом із палацом Трокадеро. У 1935 році, під час підготовки до чергової виставки, фонтан і палац демонтували і лише за два роки збудували сучасний - за проектом тріо архітекторів Роже Експерта, Поля Метрі і Адольфа Тьєрі. А прикрашали його скульптори Даніель Басків та Леон Дріва. Як наслідок такої співпраці з’явився комплекс ландшафтного дизайну і басейнів, гармонійно пов'язаних між собою. Центральний прямокутний басейн симетрично оточений газонами, невеликими басейнами і раковинами, а також скульптурами. У ньому встановлені двадцять водометів - по п'ять у кожному ряду, вони за графіком випускають у бік Ейфелевої вежі струмені води завдовжки 50 метрів. Тут же піднімаються високо у небо 12 водяних стовпів, що сягають понад 7 метрів, а в інших басейнах - ще 56 стовпів. Каскад басейнів створює чудовий парковий ансамбль із восьми дивовижних водоспадів.
З боку набережної Сени фонтан прикрашають ще дві скульптури - «Радість життя» Леона Дріва і «Молодість» П'єра Пуссона. Скульптури «Кінь і собака» Жоржа Гійо, а також «Бик і олень» Поля Жуве розташовані у верхніх басейнів. А дві статуї - «Людина» П'єра Траверса і «Дівчина» Даніеля Баскі - дивляться на фонтан зі сторони садів Трокадеро. По обидва боки фонтану розташовані сходи, якими можна спуститися до Ейфелевої вежі. Не менш красиво виглядає фонтан і ввечері, коли яскраве світло п’ятисот прожекторів створює неповторну картину. Шоу триває лише до 22.00 по буднях і до півночі - по вихідних і святкових днях.
Фонтан Трокадеро у Парижі (Франція)

МАГІЯ У БАРСЕЛОНІ

Співаючі фонтани Монжуїк (Fuente mаgica de Montjuic) були побудовані також до Всесвітньої виставки, що проходила 1929 року в Барселоні. Споруди у формі еліпса створені за проектом місцевого інженера Карлоса Бургаса у футуристичному стилі. Аж до початку дев’яностих років ця окраса Іспанії обходилася без реконструкції і радувала городян і гостей Каталонії хіба що підсвічуванням. Але перед Олімпіадою-1992 мерія вирішила зробити два фонтани одним із символів міста, додавши музичний супровід. Понад три тисячі робітників втілили грандіозний проект у життя лише за рік, а зараз близько двох тисяч літрів води викидається вгору кожну секунду. До чаші від двох веж на Площі Іспанії простягнулися каскади фонтанів з підсвіткою. З усіх боків на площі біля водної феєрії звучать різноманітні сучасні та класичні мелодії, під які 3620 струменів ритмічно виконують свій дивовижний танець. За рік фонтани Монжуїк відвідує близько 2,5 млн. туристів. Спочатку обслуговуванням шоу займалося близько двадцяти фахівців - вони регулювали подачу води, стежили за музикою та світлом. Потім ці процеси стали автоматизованими. Музичні шоу проходять о 21.30 з 30 квітня до 30 вересня, з четверга по неділю.
Фонтани Монжуїк у Барселоні (Іспанія)

ШВЕЙЦАРСЬКИЙ РЕКОРДСМЕН

Жед'О (Jet d'Eau) - фонтан на Женевському озері у столиці Швейцарії, важлива пам'ятка міста і один із найвищих фонтанів у світі. Вода з нього в буквальному сенсі слова злітає під самі небеса - на 147 метрів! Швидкість потоку - 500 літрів за секунду, а швидкість струменя становить 200 км на годину. У 1891 році на честь 600-ї річниці Швейцарської Конфедерації фонтан був встановлений у самому місті для загального огляду. Тоді максимальна висота водяного стовпу становила 90 метрів. На своєму сьогоднішньому місці фонтан встановлений в 1951 році - на насосній станції, що знаходиться під ним, в озері, щоб використовувати воду не з водопроводу, як це було раніше, а з самого озера. З 2003 року фонтан працює щодня, а відключають його тільки при сильному вітрі та у люті морози.
Фонтан Жед'О у Женеві (Швейцарія)
ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Tourstyle
Tourstyle
19.09.2020
ТУРИЗМ У ФОРМАТІ «ФІТНЕС»
Досить новий формат - фітнес-туризм - поступово набирає обертів. Особливо після популярних телевізійних проектів на кшталт
Tourstyle
10.04.2020
ТОНКОЩІ ПОЛЬСЬКОГО ВЕЛИКОДНЯ
Воскресіння Христове - не тільки одне з найважливіших свят у християнстві. В 2020 році воно випадає на 12 квітня у католиків та на
Tourstyle
08.01.2020
ПОДОРОЖІ 2020 - ДЕСТИНАЦІЇ, СТИЛІ, КОНЦЕПЦІЇ
На початку нового десятиріччя індустрія подорожей має не лише запропонувати нові напрямки та маршрути, а ще й вдовольнити
Tourstyle
14.12.2019
ROTA VICENTINA - ПІШКИ СТЕЖИНОЮ РИБАЛОК
Південний захід Португалії - неймовірно красивий та безлюдний. Тут над скелями літають лелеки та чайки, а невтомні серфери