03.08.2019
БОДРУМСЬКЕ ЛІТО: ЧИ СПРАВДИЛИСЬ НАДІЇ ТУРОПЕРАТОРІВ
Цього літнього сезону туроператори mass market зробили велику ставку на Бодрум. Чартерні рейси до аеропорту Мілас виконуються не тільки з столиці, але й деяких регіонів. Також Бодрум привернув увагу й регулярних перевізників: уперше цього року прямі рейси з Києва на егейське узбережжя розпочали виконувати Turkish Airlines (щотижня) та Pegasus Airlines (тричі на тиждень).

Хоча підбивати підсумки літнього сезону зарано, попередні висновки щодо того, наскільки реалістичними виявилися апетити українських туроператорів, уже можна. Статистика свідчить про зростання об’єму продажів до Бодруму, але стрімким його назвати важко. За інформацією великої мережі агенцій «Поїхали з нами», протягом 7 місяців поточного року попит на тури до цього регіону зріс на 8%, при тому що обсяг перевезень виявився значно більшим.
«Два крупні туроператори значно збільшили свій об’єм продажів до Бодруму, натомість інші два - скоротили. Інші гравці практично залишились із показниками минулого року», - констатує генеральний директор мережі «Поїхали з нами» Олег Кулик.
Порівняно з іншими курортами Туреччини, зростання попиту на які фіксувалось лише у першому кварталі 2019 року, переважно завдяки ранньому бронюванню, динаміка турпотоку до Бодруму поки що має позитивні ознаки. Чи збережеться ця тенденція до кінця літнього сезону, ніхто не візьметься прогнозувати: на попит постійно тиснуть більш дешеві пропозиції з інших країн та неабияка популярність інших регіонів Туреччини.

КИЇВ: БОДРУМ ПРОТИ АНТАЛІЇ
Наразі з столичних аеропортів спостерігаємо 13 щотижневих чартерних рейси та 4 регулярних. Безумовним лідером є AZUR air Ukraine, яка на замовлення туроператора Anex Tour виконує 6 рейсів на тиждень. Певну квоту місць на вказаних рейсах також має TUI Ukraine. Далі йде МАУ з трьома рейсами (два на замовлення Coral Travel та Pegas Touristik, один для Kompas Ukraine). По два рейси виконують Windrose (замовник - Tez Tour) та SkyUp Airlines (замовник - Join UP!). Щодо регулярних рейсів, турпакети з рейсом Turkish Airlines пропонує своїм партнерам TPG, а Kompas Ukraine надає можливість відправитись на відпочинок рейсами турецького лоукост-перевізника Pegasus Airlines.
Динамікою продажів турів до Бодруму в київських турагенціях загалом задоволені.
«Овербукінгів цього року значно менше», - каже директор агенції «Турбонжур» Олена Циганок. На її думку, скасування деяких регіональних програм до Бодруму допомогло туроператорам повністю продати київські рейси, оскільки багатьом туристам було запропоновано саме таку альтернативу.
Хоча здебільшого цей регіон на егейському узбережжі обирають ті, хто вже має позитивний досвід відпочинку в Туреччині, але шукає нових вражень. Щодо цього провінція Мугла, де саме розташований курорт Бодрум, має безліч можливостей: більш сприятливі кліматичні умови та відсутність нестерпної спеки, як на Анталійському узбережжі, географічна близькість до грецького острову Кос, який також можна відвідати протягом відпочинку. Крім того, багато готелів орієнтовані на молодіжний відпочинок. Переважна більшість клієнтів із країн Європи та, відповідно, менше гостей з РФ - для українських туристів це також вагомий аргумент. Потенціал у курорту, на думку Олени, досить високий, але йому бракує достатньої популяризації в Україні, адже для переважної більшості наших співвітчизників відпочинок у Туреччині першою чергою асоціюється з Анталією. До речі, це також стосується й турагентів.

ХАРКІВ: ПОПИТ Є, АЛЕ Є Й НЮАНСИ
Минулого року Anex Tour розпочав тестити «іншу» Туреччину в Харківському регіоні, започаткувавши рейси до Даламану. Цього року туроператор - єдиний у регіоні з рейсами до Бодруму, які виконуються раз на 10/11 днів. Харківська чартерна програма до Бодруму, за відгуками місцевих представників тур бізнесу, реалізується доволі успішно.
«Хоча бронювань менше порівняно з іншими турецькими курортами», - вважає директор турагенції «Пінгвін» Антон Мошков. На його думку, це пояснюється тим, що Бодрум - досить новий напрямок для харків’ян. «У той же Даламан чартерні рейси виконуються вже декілька років поспіль, не говорячи вже про популярність Анталії», - додає Антон.
До того ж попит дещо стримує цінова складова: Бодрум загалом орієнтований на більш заможні ринки Західної Європи. Крім того, трохи зависокий «середній чек» відпочинку в Бодрумі для харків’ян пов’язаний із відсутністю щотижневих рейсів. Саме з цієї причини (мінімальне перебування 10 днів. - Прим. авт.) відмовляються від поїздки до Бодруму з Харкова й деякі платоспроможні клієнти.

ОДЕСА: НАДІЇ ТА РОЗЧАРУВАННЯ
Південній Пальмірі цього літа не пощастило. Єдиний рейс до Бодруму, що було заявлено Anex Tour, з 16 липня скасовано. В місцевих турагенціях констатують, що на попит вплинула специфіка даного напрямку.
«Ми розчаровані, адже дуже добре обізнані з деталями цього продукту, розуміємо, як його продавати та в чому відмінність від інших регіонів Туреччини, що більш прийнятні для «ледачого» відпочинку», - каже директор турфірми «Хороший отдых» Олександр Довгопол.
Він також нагадує й про інші нюанси Бодруму: тут більше готелів європейського рівня, хоча в цілому якість готельної бази та, особливо, кількість об’єктів значно менша, ніж в Анталії. «Треба свідомо розуміти, який продукт пропонувати той чи іншій категорії клієнтів. На мій погляд, Бодрум більше пасує тим, хто готовий до активного відпочинку. Звичайно, тут також є готелі для сімейного відпочинку з дітьми, але, на відміну від Анталії, вибір значно скромніший», - підсумовує Олександр.

Інші представники одеського турбізнесу вважають ще однією причиною недостатнього обсягу продажів (і, внаслідок цього, скасування чартерної програми) погане знання цього напрямку турагентами. Більшість колег віддають перевагу добре перевіреним курортам та готелям, а нові напрямки продають менш охоче. Дехто має небезпідставні сумніви, що нова регіональна програма взагалі не відбудеться чи буде скасована у розпал сезону, отже, з самого початку рекомендує рейси з Києва чи відмовляється взагалі пропонувати новий продукт своїм клієнтам. У будь-якому випадку в турагенціях регіону позитивно оцінюють спробу «Анекс Тур» започаткувати рейси з Одеси до Бодруму. І хоча програма передчасно скасована, всі експерти впевнені, що це буде сприяти популяризації напрямку та закладе фундамент для поновлення рейсів наступного року.

ДНІПРО: ВСЕ ЙДЕ ЗА ПЛАНОМ?
Аеропорт міста Дніпро вже котрий рік є больовою точкою для місцевого турбізнесу, адже за різноманітністю маршрутів він поступається іншим крупним аеропортам країни. Тим не менш, саме звідти щотижня виконує чартерні рейси до Міласа авіакомпанія Windrose на замовлення туроператора Tez Tour. Ця регіональна чартерна програма не викликає побоювань у місцевих турагенцій: тут констатують, що продажі йдуть досить добре, «горіння» не спостерігається.
За словами директора агентства «Атлант-К» Ольги Ступак, у регіоні затребувані як чартерні рейси TEZ Tour із вильотами безпосередньо з Дніпра, так і програми інших туроператорів із сусіднього Запоріжжя.
Це дозволяє туристам бути більш гнучкими у своєму виборі дат відпочинку та прийнятної ціни. «Річ у тому, що попит із Дніпра сталий та конкуренції тут немає, на відміну від Запоріжжя, де вибір напрямків до Туреччини значно більший, отже, й спеціальні пропозиції є явищем більш звичним. Це стосується не тільки Бодруму», - каже наша співрозмовниця.

ЛЬВІВ: РОЗРАХУНОК ВИЯВИВСЯ ВДАЛИМ
Для Львівського регіону прорив до Бодруму, схоже, відбувся: чартерні програми Kompas Ukraine (щотижня з МАУ) та Anex Tour (раз на 10/11 днів з AZUR air Ukraine) виконуються за графіком та станом на кінець липня ніяких змін не передбачено.
«Я була дуже здивована, коли дізналась, що з нашого міста започаткують прямі рейси до Бодруму, - раніше жоден з українських туроператорів на це не наважувався, а цього року відразу два. Але «горіння» немає, рейси заповнені, отже, обидва туроператори все вірно розрахували», - ділиться думками директор агенції «Клуб мандрівників» Олена Тарнавська.

НЕ ТІЛЬКИ ЧАРТЕРИ
Окрім чартерних рейсів, цього року прямі регулярні рейси з Києва до Бодруму пропонують відразу два турецьких авіаперевізника - Turkish Airlines та Pegasus Airlines. Національний турецький авіаперевізник із квітня цього року здійснює рейси з аеропорту Борисполь щосуботи, а лоукост Pegasus Airlines - з аеропорту Київ тричі на тиждень.

Пропозиції відпочинку в Бодрумі з перельотом Turkish Airlines пропонує туроператор TPG, а рейси Pegasus Airlines використовує для своїх турпакетів Kompas Ukraine.
Крім того, левова частка пасажирів регулярних рейсів - індивідуальні туристи, адже не забуваймо, що Бодрум - це не лише готелі та пляжі, але й найпопулярніше у Європі місце для яхтингу. Тут розташовані три великі марини, а ще дві маленькі - на околиці, і всі вони разом вміщують близько 2 тис. яхт. Отже, якщо є намір отримати новий досвід морського відпочинку, саме час прямувати до Егейського узбережжя.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Владислав ФРІШКО
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Турбізнес
Турбізнес
20.09.2020
НЕНУДНЕ ЛІТО, АБО ВДАРИМО ПОДОРОЖАМИ ПО «КОРОНІ»
Коронавірусне календарне літо позаду, отже, можемо підбивати перші підсумки сезону, для якого важко підібрати позитивні епітети.
Турбізнес
10.01.2020
РІК 2019 : ПОДІЇ ТА ПІДСУМКИ
У підсумковому номері UTG ми вирішили згадати знакові події, які вплинули на туристичну індустрію в році, що минає, або ж
Турбізнес
02.12.2019
СТРІМКА ВТЕЧА ДО ЕМІРАТСЬКОГО ЛІТА
Цього зимового сезону, що розпочався наприкінці жовтня, українська туристична спільнота активно обговорює тему Об’єднаних
Турбізнес
10.10.2019
ВЕРЕСНЕВИЙ ЛИСТОПАД
Двічі на рік, напередодні туристичних виставок, ми готуємо підсумково-аналітичні матеріали щодо ситуації на українському