24.10.2019
Aloha, Гавайї!
Фантастичний куточок, казка, що ожила, декорації для ідеального відпочинку, вічне свято - Гавайї дивують і захоплюють всіх, завжди.
Це дійсно неймовірне місце! Тут можна побачити діючі вулкани та засніжені вершини, побувати на найчистіших пляжах і поплавати у відкритому океані з дельфінами. До того ж навкруги будуть просто приголомшливі пейзажі. Гавайї - це розкіш первозданної природи і розкіш туристичного комфорту. Така подорож коштує чималих грошей, проте вражень вам точно вистачить на все життя!

«Aloha!» - залежно від контексту, часу та людини, котра це говорить, це може бути «Привіт!», «До побачення!», «Ласкаво просимо!» або «Я люблю тебе!» гавайською говіркою. Місцеві мешканці незмінно привітні та гостинні, а клімат Гавайських островів налаштовує на розслаблену відпустку. Саме тому цей штат США з дивовижними пляжами, що має друге ім’я Алоха, називають раєм на землі й одним із найкращих курортів світу.

АРХІПЕЛАГ У ЦИФРАХ
Гавайї - це 8 великих та 12 маленьких островів, а також прилеглих атолів, рифів і скель, розташованих у Тихому океані. Основні острова архіпелагу - Гавайї (або ж Великий острів), Кауайї, Кахоолаве, Ланайї, Мауйї, Молокайї, Ніїхау і Оаху загальною площею близько 17 тис. кв.км. А разом із невеличкими островами і атолами Гавайські острови займають 28,3 тис. кв.км суходолу. Цікаво, що площа суші Гавайїв повільно, але неухильно зростає з кожним роком - завдяки постійним виверженням вулканів. Архіпелаг простягнувся на 2451 км - це найдовший ланцюжок островів на Землі.
Гавайї стали п’ятдесятим штатом, який увійшов до складу США рівно 60 років тому, в 1959 році.

Гавайські острови - найвіддаленіше місце на Землі, де живуть люди. Воно віддалене на 3850 км від штату Каліфорнія (США), на 6195 км від Японії і на 7885 км від Китаю. Також це єдиний американський штат, де вирощують каву - більше 9 мільйонів фунтів на рік. Кавові плантації тут займають загальну площу 2510 гектарів. Не менш значним виходить і урожай ананасів - понад 350 тис. тон щорічно! Крім того, з місцевих плантацій цукрової тростини отримують понад 400 тис. тон нерафінованого цукру.
До речі, своєю колонізацією Гавайї зобов'язані саме цій рослині, на збір якої сюди переселили тисячі працівників з Європи й Азії (38% сучасного населення - філіппінці, японці та китайці). Місцеві ж аборигени-полінезійці, котрі, як співав Володимир Висоцький, «з'їли Кука» (точніше, капітана Джеймса Кука в 1778 році), практично всі вимерли від інфекційних хвороб, привезених із «великої землі».
У штаті Гавайї 4 округи: місто й округ Гонолулу, Кауайї, Мауйї і Гавайї. На Гавайях власний часовий пояс, тут немає переходу на літній або зимовий час, тому влітку годинники «запізнюються» на дві години порівняно з західним узбережжям США, а взимку - на три.

Острови архіпелагу відомі скелястими берегами, водоспадами, тропічними лісами та пляжами із золотим, червоним, чорним і навіть зеленим піском. Із шести основних островів Оаху - найзаселеніший. Тут знаходиться Гонолулу - столиця штату і його найбільше місто. На Оаху розташований знаменитий пляж Вайкікі, який відвідує 72 тис. туристів на рік, що становить близько 40% усіх гостей штату. Ходять чутки, що цей шматочок суші у формі півмісяця був створений штучно, а пісок для нього завозили з Каліфорнії. Всі пляжі на Гавайських островах муніципальні, тому безкоштовні. На цьому ж острові розташований легендарний меморіал Перл-Харбор, побудований над затонулим лінкором «Арізона». Цей пам’ятник нагадує про пекло, яке було в цьому райському куточку під час Другої світової війни.

КАЛЕЙДОСКОП ОСТРОВІВ
Острови, як і люди, не схожі один на одного. Розкішні тропічні ліси та застигла вулканічна лава, пишні сади з чудовими квітами та гірські ущелини, ступінчасті каньйони, пустельні плато та порожисті річки з водоспадами. Картину доповнюють бірюза океану, білосніжні пляжі й алебастрові вершини. На архіпелазі знаходяться найактивніший вулкан у світі Кілауеа і найвищий щитовий вулкан Мауна-Лоа, чия висота від Гавайської западини на дні океану до вершини сягає майже 10 км. А найбільш захоплюючі океанські пейзажі відкриваються зі знаменитої дороги до міста Хана на північному узбережжі Мауйї - її довжина всього 80 км, вона дуже вузька, зате з 26 мостами і 617 поворотами.
Якщо плавати з дельфінами в Тихому океані й засмагати з морськими черепахами можна на будь-якому з островів, то Кауайї цікавий не тільки своїми пейзажами, а й великою кількістю строкатих півнів. Це перше, що впадає в очі туристам. Є легенда, що колись над цими землями був ураган, який зруйнував пташник, і птиці розбіглися по всьому острову. Відстрілювати півнів заборонено законом, тому вони так і бігають всюди. Кауайї знаменитий не тільки флорою і фауною - це найстарший острів Гавайїв, його вік - 6 млн. років. Тут знаходиться найвологіше місце планети: щорічно на горі Вайалеале випадає до 10 м опадів!

Ще один цікавий факт: на острові не дозволяють будувати щось заввишки середню пальму. Це якоюсь мірою дозволяє порівняти Алоху з Римом, де за «законом купола» заборонено зведення будинків, вищих за маківку знаменитого Собору Святого Петра.
На жаль, у жодному іншому куточку планети не зникло стільки рідкісних видів птахів, як на Гавайях: 26 видів вже вимерло і ще 27-м це загрожує через вирубку лісів та наступ «цивілізації». Тих ендемічних птахів, котрі ще залишилися, намагаються захищати в найбільших заповідниках і національних парках. Серед них - символ Гавайїв птиця Нене, або гавайська казарка. Ця велика качка з чорно-білим смугастим, як у зебри, візерунком на пір'ї практично не літає і не плаває, гніздиться на землі, тому часто потерпає від хижаків. Якщо говорити про інші символи архіпелагу, то всі вони яскраві й кольорові: червоно-чорний метелик vanessa tameamea, жовто-блакитна із чорним риба-спиноріг та лимонна квітка гібіскус.
Але найбільше Гавайї славляться красивими екзотичними орхідеями, якими можна помилуватися в ботанічному саду Фостер, що був побудований в 1853 році і є найдавнішим на Гаваях. Він розташований у столиці Гонолулу, біля Палацу Іолані - єдиного королівського палацу Сполучених Штатів. До речі, ефектне підсвічування у цієї будівлі з'явилася на чотири роки раніше, ніж у «Білого дома» у Вашингтоні.

ЕКСТРИМ І КІНЕМАТОГРАФІЧНІ КРАЄВИДИ
Ви ще не були в знаменитому арізонському Гранд-каньйоні? І не потрібно! Адже на Гавайях можна побачити його точну зменшену копію, тільки дуже зелену. Тихоокеанський гігант Ваймеа (Waimea Canyon) - другий за площею каньйон США, який відомій чудовими панорамними краєвидами. Якщо ж ви забажаєте справжнього екстриму, можна підпливти на катері до найактивнішого вулкану планети - Кілауеа. Він почав вивергатися в 1983 році, й цей захоплюючий процес й досі відбувається повним ходом.

Правда, перш ніж поїхати «на побачення» з вулканом, вам доведеться написати заповіт - так називається стандартний документ, згідно з яким компанія, що надає катер, знімає себе відповідальність у разі нещастя. Якщо ж ви людина не забобонна й нічого не боїтеся, то після дотримання формальностей на власні очі побачите, як кипляча лава з потріскуванням падає в океан.
До речі, за сучасною прикметою, забирати шматки лави з вулканів місцеві не радять - це може накликати на людину невдачу. Відомо, що багато туристів, коли дізнаються про це, повертають камені назад на Гавайї - поштою. Причому багато «сувенірів» приходять у Національний парк вулканів без зворотної адреси.
Втім, підібрати такий шматочок лави просто з океану - вже сміливість. Адже вода навколо дуже гаряча, жахливо пахне сіркою, а від диму, що випаровується, виникає відчуття, що це моторошні декорації до голлівудського фільму. Невипадково знамениті режисери Стівен Спілберг, Джордж Лукас, Тім Бертон і Джордж Армітейдж давно звернули увагу на фантастичні острови й зняли тут не один десяток фільмів.

Та все ж знаковою для цього райського куточка став популярний мультик «Ліло і Стіч», де показані культура і традиції гавайців. Це був перший анімаційний фільм, дія якого відбувається на Гаваях. Щоб намалювати пальми, океан, хатини та гавайців, танцюючих національний танець хула, або жінок, які роблять леї (намиста з квітів), творці картини жили на островах і детально вивчали місцевий побут.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
01.08.2021
Мадейра - соковита та спокуслива
Португальський острів Мадейра, розташований в Атлантичному океані, відкрив "зелений коридор" для міжнародного туризма ще
Країнознавство
04.01.2020
Східний силует Ірану
Закрита й тому таємнича країна вабить мандрівників яскравою бірюзою кахлів на стародавніх мечетях, пахощами тихих садів із
Країнознавство
28.12.2019
Чарівна сеньйора Колумбія
Сьогодні країни Латинської Америки вже перестали бути для мандрівників екзотикою. Більшість туристичних компаній повністю освоїли
Країнознавство
30.11.2019
Подорож до країни hakuna matata
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.