24.10.2019
ALOHA, ГАВАЙЇ!
Фантастичний куточок, казка, що ожила, декорації для ідеального відпочинку, вічне свято - Гавайї дивують і захоплюють всіх, завжди.
Це дійсно неймовірне місце! Тут можна побачити діючі вулкани та засніжені вершини, побувати на найчистіших пляжах і поплавати у відкритому океані з дельфінами. До того ж навкруги будуть просто приголомшливі пейзажі. Гавайї - це розкіш первозданної природи і розкіш туристичного комфорту. Така подорож коштує чималих грошей, проте вражень вам точно вистачить на все життя!

«Aloha!» - залежно від контексту, часу та людини, котра це говорить, це може бути «Привіт!», «До побачення!», «Ласкаво просимо!» або «Я люблю тебе!» гавайською говіркою. Місцеві мешканці незмінно привітні та гостинні, а клімат Гавайських островів налаштовує на розслаблену відпустку. Саме тому цей штат США з дивовижними пляжами, що має друге ім’я Алоха, називають раєм на землі й одним із найкращих курортів світу.

АРХІПЕЛАГ У ЦИФРАХ
Гавайї - це 8 великих та 12 маленьких островів, а також прилеглих атолів, рифів і скель, розташованих у Тихому океані. Основні острова архіпелагу - Гавайї (або ж Великий острів), Кауайї, Кахоолаве, Ланайї, Мауйї, Молокайї, Ніїхау і Оаху загальною площею близько 17 тис. кв.км. А разом із невеличкими островами і атолами Гавайські острови займають 28,3 тис. кв.км суходолу. Цікаво, що площа суші Гавайїв повільно, але неухильно зростає з кожним роком - завдяки постійним виверженням вулканів. Архіпелаг простягнувся на 2451 км - це найдовший ланцюжок островів на Землі.
Гавайї стали п’ятдесятим штатом, який увійшов до складу США рівно 60 років тому, в 1959 році.

Гавайські острови - найвіддаленіше місце на Землі, де живуть люди. Воно віддалене на 3850 км від штату Каліфорнія (США), на 6195 км від Японії і на 7885 км від Китаю. Також це єдиний американський штат, де вирощують каву - більше 9 мільйонів фунтів на рік. Кавові плантації тут займають загальну площу 2510 гектарів. Не менш значним виходить і урожай ананасів - понад 350 тис. тон щорічно! Крім того, з місцевих плантацій цукрової тростини отримують понад 400 тис. тон нерафінованого цукру.
До речі, своєю колонізацією Гавайї зобов'язані саме цій рослині, на збір якої сюди переселили тисячі працівників з Європи й Азії (38% сучасного населення - філіппінці, японці та китайці). Місцеві ж аборигени-полінезійці, котрі, як співав Володимир Висоцький, «з'їли Кука» (точніше, капітана Джеймса Кука в 1778 році), практично всі вимерли від інфекційних хвороб, привезених із «великої землі».
У штаті Гавайї 4 округи: місто й округ Гонолулу, Кауайї, Мауйї і Гавайї. На Гавайях власний часовий пояс, тут немає переходу на літній або зимовий час, тому влітку годинники «запізнюються» на дві години порівняно з західним узбережжям США, а взимку - на три.

Острови архіпелагу відомі скелястими берегами, водоспадами, тропічними лісами та пляжами із золотим, червоним, чорним і навіть зеленим піском. Із шести основних островів Оаху - найзаселеніший. Тут знаходиться Гонолулу - столиця штату і його найбільше місто. На Оаху розташований знаменитий пляж Вайкікі, який відвідує 72 тис. туристів на рік, що становить близько 40% усіх гостей штату. Ходять чутки, що цей шматочок суші у формі півмісяця був створений штучно, а пісок для нього завозили з Каліфорнії. Всі пляжі на Гавайських островах муніципальні, тому безкоштовні. На цьому ж острові розташований легендарний меморіал Перл-Харбор, побудований над затонулим лінкором «Арізона». Цей пам’ятник нагадує про пекло, яке було в цьому райському куточку під час Другої світової війни.

КАЛЕЙДОСКОП ОСТРОВІВ
Острови, як і люди, не схожі один на одного. Розкішні тропічні ліси та застигла вулканічна лава, пишні сади з чудовими квітами та гірські ущелини, ступінчасті каньйони, пустельні плато та порожисті річки з водоспадами. Картину доповнюють бірюза океану, білосніжні пляжі й алебастрові вершини. На архіпелазі знаходяться найактивніший вулкан у світі Кілауеа і найвищий щитовий вулкан Мауна-Лоа, чия висота від Гавайської западини на дні океану до вершини сягає майже 10 км. А найбільш захоплюючі океанські пейзажі відкриваються зі знаменитої дороги до міста Хана на північному узбережжі Мауйї - її довжина всього 80 км, вона дуже вузька, зате з 26 мостами і 617 поворотами.
Якщо плавати з дельфінами в Тихому океані й засмагати з морськими черепахами можна на будь-якому з островів, то Кауайї цікавий не тільки своїми пейзажами, а й великою кількістю строкатих півнів. Це перше, що впадає в очі туристам. Є легенда, що колись над цими землями був ураган, який зруйнував пташник, і птиці розбіглися по всьому острову. Відстрілювати півнів заборонено законом, тому вони так і бігають всюди. Кауайї знаменитий не тільки флорою і фауною - це найстарший острів Гавайїв, його вік - 6 млн. років. Тут знаходиться найвологіше місце планети: щорічно на горі Вайалеале випадає до 10 м опадів!

Ще один цікавий факт: на острові не дозволяють будувати щось заввишки середню пальму. Це якоюсь мірою дозволяє порівняти Алоху з Римом, де за «законом купола» заборонено зведення будинків, вищих за маківку знаменитого Собору Святого Петра.
На жаль, у жодному іншому куточку планети не зникло стільки рідкісних видів птахів, як на Гавайях: 26 видів вже вимерло і ще 27-м це загрожує через вирубку лісів та наступ «цивілізації». Тих ендемічних птахів, котрі ще залишилися, намагаються захищати в найбільших заповідниках і національних парках. Серед них - символ Гавайїв птиця Нене, або гавайська казарка. Ця велика качка з чорно-білим смугастим, як у зебри, візерунком на пір'ї практично не літає і не плаває, гніздиться на землі, тому часто потерпає від хижаків. Якщо говорити про інші символи архіпелагу, то всі вони яскраві й кольорові: червоно-чорний метелик vanessa tameamea, жовто-блакитна із чорним риба-спиноріг та лимонна квітка гібіскус.
Але найбільше Гавайї славляться красивими екзотичними орхідеями, якими можна помилуватися в ботанічному саду Фостер, що був побудований в 1853 році і є найдавнішим на Гаваях. Він розташований у столиці Гонолулу, біля Палацу Іолані - єдиного королівського палацу Сполучених Штатів. До речі, ефектне підсвічування у цієї будівлі з'явилася на чотири роки раніше, ніж у «Білого дома» у Вашингтоні.

ЕКСТРИМ І КІНЕМАТОГРАФІЧНІ КРАЄВИДИ
Ви ще не були в знаменитому арізонському Гранд-каньйоні? І не потрібно! Адже на Гавайях можна побачити його точну зменшену копію, тільки дуже зелену. Тихоокеанський гігант Ваймеа (Waimea Canyon) - другий за площею каньйон США, який відомій чудовими панорамними краєвидами. Якщо ж ви забажаєте справжнього екстриму, можна підпливти на катері до найактивнішого вулкану планети - Кілауеа. Він почав вивергатися в 1983 році, й цей захоплюючий процес й досі відбувається повним ходом.

Правда, перш ніж поїхати «на побачення» з вулканом, вам доведеться написати заповіт - так називається стандартний документ, згідно з яким компанія, що надає катер, знімає себе відповідальність у разі нещастя. Якщо ж ви людина не забобонна й нічого не боїтеся, то після дотримання формальностей на власні очі побачите, як кипляча лава з потріскуванням падає в океан.
До речі, за сучасною прикметою, забирати шматки лави з вулканів місцеві не радять - це може накликати на людину невдачу. Відомо, що багато туристів, коли дізнаються про це, повертають камені назад на Гавайї - поштою. Причому багато «сувенірів» приходять у Національний парк вулканів без зворотної адреси.
Втім, підібрати такий шматочок лави просто з океану - вже сміливість. Адже вода навколо дуже гаряча, жахливо пахне сіркою, а від диму, що випаровується, виникає відчуття, що це моторошні декорації до голлівудського фільму. Невипадково знамениті режисери Стівен Спілберг, Джордж Лукас, Тім Бертон і Джордж Армітейдж давно звернули увагу на фантастичні острови й зняли тут не один десяток фільмів.

Та все ж знаковою для цього райського куточка став популярний мультик «Ліло і Стіч», де показані культура і традиції гавайців. Це був перший анімаційний фільм, дія якого відбувається на Гаваях. Щоб намалювати пальми, океан, хатини та гавайців, танцюючих національний танець хула, або жінок, які роблять леї (намиста з квітів), творці картини жили на островах і детально вивчали місцевий побут.

ПОДІЛИТИСЯ:
Автор: Божена ДОБЖАНСЬКА
ІНШI СТАТТI В РУБРИЦI Країнознавство
Країнознавство
30.11.2019
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ HAKUNA MATATA
Поринути до світу африканської дикої природи. Погладити шию плюшевого жирафа. Дозволити собі сафарі-зустріч із хижаками.
Країнознавство
19.11.2019
САУДІВСЬКА АРАВІЯ: ДВЕРІ ВІДЧИНЕНО!
Чи існує життя після нафти? Таке питання поставили правителі Саудівської Аравії, розмірковуючи, що ж ще, крім чорного золота, може
Країнознавство
30.10.2019
ЛАЙТОВА БЕЗПЕЧНА АФРИКА
На Землі є ще незаймані місця, де гріє сонце й океанські хвилі б'ються об солоні камені. І одне з них - Кабо-Верде, острови
Країнознавство
21.10.2019
У ЧИСТОМУ ЗАХВАТІ ВІД НОРВЕГІЇ
Осінь - мабуть, найяскравіша пору року, коли розумієш, що природа - найкращий художник. Якщо ж говорити про природні пейзажах